Днес от 09.45, зам.-кметът на Пловдив Марта Божикова ще подпише в Министерството на труда и социалната политика договор за изпълнение на проект по схема за безвъзмездна финансова помощ: "Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора - дейности Социален асистент и Домашен помощник", съобщиха от общината.
Партньори на община Пловдив по проекта са Медицински колеж - Пловдив и неправителствената организация "Различни, но равни" Сумата възлиза на 114 624 лева и включва всички разходи по проекта
Продължителността му е 1 година. Целева група на проекта са 39 деца и възрастни с трайни увреждания.
Според предварително проучване, разделението по възраст е 21 деца (до 18 години) и 18 възрастни. Това са лица с 90-100% трайно изгубена работоспособност в резултат от различни заболявания - артро-ревматични заболявания, заболявания на централната нервна система, заболявания на периферната нервна система, заболявания на обменната система, вътрешни заболявания, злокачествени заболявания и др.
Проектът гарантира широко информиране на обществеността и прозрачност на управлението чрез избор на Обществен съвет – съставен от 15 души, създаване на партньорство с бизнеса, въвличане на доброволци и разширяване на работата в мрежа между НПО, работещи с целевата група. Ще бъде отпечатана и разпространена брошура, ще се изработят уеб страница и възпоменателна табела.
39-мата ще бъдат избрани от Обществения съвет след подаване на документи, сроковете ще се уточнят след подписването на договора за изпълнение. Проектът ще има един ръководител и двама координатори.
Специфични цели на проекта са: усъвършенстване на услугата "Социален асистент" в Пловдив; предоставяне на възможност за трудова реализация в града на семейства с деца с трайни увреждания, зависими от постоянни грижи, с фокус върху жените; подкрепа на потребителите на услугата "Социален асистент" за социално включване и трудова реализация в града; подкрепа на хора с увреждания, които са в риск от институционален тип грижи; предоставяне на възможност на потребителите да участват във вземането на решения отнасящи се до организирането на живота им; разширяване обхвата на услугата "Социален асистент" на местно ниво; осигуряване на заетост на специалисти по проблемите на хората с увреждания в общината.