PEGI важи законово вече и във Великобритания

30.07.2012 | 12:30
по статията работи: Александър Димитров
Системата за възрастов рейтинг при игрите е придружена и от информативни диаграми, целящи да образоват родителите
PEGI важи законово вече и във Великобритания
Снимка: Wikimedia

 

Системата PEGI (Паневропейска информация за игрите) за възрастов рейтинг ще бъде приложена и защитена от закона във Великобритания.

PEGI въвежда възрастови граници от 12, 16 и 18 години, в зависимост от съдържанието на играта. При продажба на заглавие на подрастващ, който не отговаря на посочената в играта възрастова граница, на търговците ще може да бъдат наложени обвинения пред съда.

Заедно с възрастовия рейтинг, опаковката на игрите ще е изпъстрена и с информативни диаграми. В тях ще бъде показано дали те включват груб език, наличие на наркотици, дискриминация, внушение за страх, хазарт, секс, насилие, или пък игра в мрежа с други потребители.

Според предложилите мярката това ще помогне на семействата „да правят информирани решения“.

Желанието за такъв ход за пръв път бе заявено от предишното английско правителство през юни 2009 година. През 2008 година пък известното Байрън ревю (Byron Review, на името на Таня Байрън) също дискутира идеята за нужда от единна система за възрастов рейтинг и проблемно съдържание. В него се посочваше, че PEGI е по-стриктна система, отколкото тази, която се води от Британския борд за филмова класификация, вървяща паралелно. Байрън тогава засегна и факта, че при дуалистичен метод на оценяване, потребителите се объркват, и затова е нужно наличието само на една действаща система.

По новата система Органът за игрални рейтинги ще бъде отговорен за спазването на PEGI критериите. Те са следните:

  • Игри се оценяват за неподходящи за деца под 12 годишно, ако не включват графично насилие спрямо човек или животно, включват известна (но умерена) доза насилие спрямо въображаеми герои и не включват голота или груб език.
  • Игри се оценяват за неподходящи за деца под 16 години, ако нивото на насилието отговаря на агресията в реалното ежедневие. Употребата, показването, или дори дискутирането на цигари или наркотици също допринася за рейтинг 16+.
  • Игри се оценяват за неподходящи за деца под 18 години, ако насилието е наистина графично и предизвиква отвращение.

Органът има правото забрани дадено заглавие, ако е нужно, макар че се очаква това да се случва в много редки случаи. Само две игри са били забранявани в страната – Manhunter 2 и Carmageddon, като постановленията и в двата случая отпаднаха в последствие. Възможно е поставянето на игрални рейтинги от 3+ или 6+, но те няма да са защитени със закон, уточнява „Би Би Си“.

Ходът идва след доста силни критики от страна на сайтове като Rock Paper Shotgun, PCWorld и Cnet относно нивото на насилие в новите игрални заглавия, представени на мащабната E3 конференция. Сред примерите за „шокираща агресия“ бяха посочени новото издание на Splinter Cell – Blacklist, както и Far Cry 3 и The Last of Us.

Ситуацията може да стане още по-актуална другата година, когато се очаква Microsoft и Sony да пуснат новите си конзоли, които са с още по-детайлна графика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...