Фармацевтичният гигант Pfizer се е съгласил да изплати 60 милиона долара, за да покрие наложените на компанията санкции поради обвинения в подкупи. Преди време корпорацията бе обвинена, че е давала рушвети, за да спечели регулаторните органи на своя страна и посредством незаконни практики да увеличи продажбите си.
Регулаторните органи наложиха две финансови обезпечения, които се очакваха от компанията – едното бе на самата нея, а другото на американската компания Wyeth, която бе закупена от Pfizer през 2009 година. Стойността им възлизаше на 45 милиона долара, а сред страните, в които са се наблюдавали корупционните практики, попада и България.
Pfizer са платили още 15 милиона поради санкции след като компанията призна, че е изхарчила 2 милиона долара в рушвети на високопоставени правителствени лица.
Този незаконен ход е донесъл на корпорацията приходи от 7 милиона долара, съобщава в. "Уошингтън пост".
Разкритията относно сенчестите практики на фармацевтичния колос датират до 2001 година. В Китай например са били създадени специални програми, по линията на които докторите в държавния сектор да акумулират „бонус точки“ в зависимост от това колко медикамента на Pfizer са изписали на пациентите си. След това натрупаните точки е можело да бъдат изхарчени за различни неща, вариращи от медицински книги до мобилни телефони и други.
Пътуването на разноски на фирмата също се оказва честа практика. Така през 2006 година, отново в Китай, маркетинг мениджърът на Pfizer е постановил, че двама лекари ще отидат на конференция в Австралия само ако използват поне 4,200 инжекции на година и изписват продукти на корпорацията на поне 80% от техните пациенти.
Министерството на правосъдието на САЩ изрази задоволство от готовността на компанията да сътрудничи Именно по тази причина на Pfizer не са били наложени по-големи санкции.