Standard&Poor`s понижи краткосрочния и дългосрочен кредитен рейтинг на България от "BBB/A-2”на "BBB-/A-3”със стабилна перспектива, съобщават от Министерството на финансите (МФ).
Като основна причина за това е изтъкната нестабилната политическа ситуация. Като силни страни на рейтинга, които подкрепят стабилната перспектива и балансират рисковете от политическа нестабилност, са посочени фискалната гъвкавост и ниските нива на дефицит и държавен дълг. Средният ръст на БВП за периода 2010-2013 г., който е под 1%, е оценен от агенцията като основен индикатор за недостатъчен растеж.
Според финансовия министър Петър Чобанов експертите от S&P не са отчели позитивните промени в текущата икономическа среда и рестартирането на икономиката.
"Растежът започна да се ускорява от втората половина на 2013 г., дължащ се на засилващото се вътрешно търсене и по-високото усвояване на европейските фондове, бизнес климатът се подобрява шест месеца по ред, като за месец май нарасна с 5,3 пр.п., достигайки средното равнище на показателя за 10 годишен период и отчитайки най-високото си равнище от ноември 2008 година", коментира той.
В своята позиция Чобанов изтъква още като положителни тенденции подобрението на пазара на труда и ръстът на заетостта с близо 40 000 души.
"Положителното развитие на пазара на труда, подкрепено и от нарастването нареалната средна работна заплата с 4,2% доведоха до повишаване на индикатора на потребителското доверие, който през април достигна най-високата си стойност от средата на 2007 година", казва още той.