Финансовият план на Джордж Буш (TARP) на стойност 700 млрд. долара за подпомагане на американската финансова система е предотвратил пълния й крах, но цялостният резултат от TARP остава неясен, гласи доклад на одитора на плана на Буш Нийл Барофски за Конгреса. Освен това според Барофски е малко вероятно данъкоплатците да си получат обратно всичките пари, хвърлени за рестатиране на системата, предаде AFP.
Откакто TARP е пусната в действие (октомври 2008 година) се забелязва „значително подобрение на стабилността на финансовата система”, се казва в доклада. „Въпреки че причините за това подобрение са много на брой и са комплексни, централна роля играе решението на Вашингтон за създаване и реализиране на TARP. От друга страна рискът от просрочване на ипотека засяга твърде много американци, безработицата расте, а състоянието на пазара на недвижими имоти заплашва да увеличи напрежението върху банките и малкия бизнес”, коментира Барофски.
Цената за реализирането на TARP не е само финансова, продължава докладът. Тук се намесва моралната стойност на програмата плюс цената на доверието в американските власти. „Компаниите и банките, които бяха „твърде големи, за да фалират”, си остават все така големи”, казва Барофски. Той счита, че немалка чат от парите са отишли за тези институции, които предизвикаха кризата и за заемополучатели, които са теглили кредити „безотговорно”.