Международната организация за борба с корупцията Transparency International ще обяви тази вечер резултатите от своя глобален Индекс за възприятие на корупцията за 2017 година.
Той почти съвпада с началото на българското председателство на Съвета на ЕС, предшествано от вълна от публикации в авторитетни издания в чужбина, повтарящи тезата, че България е "най-корумпираната и най-бедната" в съюза. Част от тези статии се позоваваха и на индекса на Transparency International.
В доклада си от края на януари миналата година на България бе отредено 75-о място от анализираните 176 държави и територии. Така страната зае позиция малко след Сърбия и Соломоновите острови и преди Кувейт и Тунис. В индекса за 2016 г. акцентът бе върху връзката между корупция и неравенство в разпределянето в едно общество на богатство и власт. От страните в ЕС България, която бе включена за 19-ти пореден път, бе на най-ниската позиция - пред нея Гърция бе на място 69, а Италия - на 60.
Изследването, публикувана традиционно в началото на годината редовно от 1995 година насам, отразява анализи, оценки и възприятия относно нивото на корупция според представителите на бизнеса, местните и чуждестранните анализатори в съответните страни.
При формирането на тазгодишния индекс е разширен кръгът от използвани източници, включително Световната банка, Световният икономически форум, Икономист интелиджънс юнит, Фрийдъм хаус, Световният проект за
правосъдие, Фондация "Бертелсман", Университетът в Гьотеборг и други.