При евентуална стачка в Мини Марица-изток" дневно дружеството ще губи около 1 милион и 600 хиляди лева. Около 1 милион на ден ще трябва да плащат мините на ТЕЦ-вете, ако останат без въглища. Изгледите в "Мини Марица-изток" да няма стачка са малки. Това стана ясно от позициите на ръководството на дружеството и на синдикатите, които дадоха последователно пресконференции в Раднево, съобщи БНР.
Споразумението от 12 юли миналата година, което стана ябълката на раздора, е подготвено от Българския енергиен холдинг, а Делян Добрев е негов гарант. Мениджърският екип е подал жалба в Арбитража спорът да се внесе в Националния институт за помирение и арбитраж. Синдикатите смятат, че това е безсмислено, тъй като трябва да има съгласието и на двете страни.
Синдикатите отрекоха, че стачката цели дестабилизация на правителството и заявиха, че няма да се откажат от исканията си, но са готови за нови преговори.
В споразумението от юли миналата година е записано, че относителният дял на персоналните разходи спрямо приходите за 2011 година трябва остане същият като предходните години. Тази година той е 38,4%. Работниците са получили досега с 4 % по-ниски заплащания или с около 1000 лева по-малко на човек.
Изпълнителният директор предлага два варианта на споразумение, които не устройват синдикатите, още повече, че той иска да наруши чл. 37 от КТ като отнеме правото им на становище при съкращения и промени в структурата.
От 7500-те работещи в "Мини Марица-изток" 12% са администрация и всички щатове са заети. В рудниците има свободни 450 работни места и на багерите се работи с по-малко хора.
По-рано днес икономическият министър Трайчо Трайков заяви, че евентуална стачка в мините няма да доведе до режим на тока.