Около 1,5 млн. жилища в България не са обитавани. Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева. По думите й това са около половината от сградите в страната и се намират основно в по-малките населени места. Бонева добави, че обитаваните жилища са малко над половината.
По думите на зам.-министъра ипотечните кредити през 2023 г. са около 20 млрд. лева, което е огромен ръст. "Жилищният сграден фонд е не само ключов енергиен потребител, но и основен инструмент за инвестиции и основен инструмент за съхраняване на богатството на населението, както и ключов елемент от качеството на живот", казва тя.
В България има много частично обновени сгради. Частичното саниране е позволило спестяване на енергия за много жилища, допълни Бонева. Според нея това отговоря на въпроса защо някои от сградите не са постигнали значително спестяване на енергия. Другият проблем е, че недобре поддържаните сгради също създават проблеми, обясни зам.-министърът.
Правителството търси вариант за увеличаване на средствата за саниране на частни жилищни сгради с пари от НПВУ, каза финансовият министър Асен Василев. Причината е огромният интерес от над 3000 проекта за около 4 милиарда лева от първия етап по НПВУ, по който обаче бяха одобрени едва 756 жилищни блока за около 1,1 млрд. лв.
Плановете ни са целият или почти целият бюджет от инструмента RePowerEU в размер на 480 млн. евро да отиде за проектите от резервния списък, каза Василев. Допълнителните пари за саниране обаче няма да са за 100% грант, както беше при първия етап, а с 20% самоучастие на етажната собственост. Така по думите на министъра ще бъдат обновени още една трета от блоковете, които останаха в резервния списък по първия етап за саниране. Финансовият министър обаче не отчита, че една част от тези блокове, вероятно по-голямата, няма да се включат, ако трябва да осигурят съфинансиране макар и от само 20%.