ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 128 ОТ 28 МАЙ 2013 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, СВЪРЗАНИ С ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ И КОНТРОЛА НАД ТЯХ ВЪВ И ОТ ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 278 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2010 Г. (ДВ, БР. 96 ОТ 2010 Г.)
В сила от 04.06.2013 г.
Обн. ДВ. бр. от 4 Юни 2013г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В думите "Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба" се заменят със "Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба".
§ 2. В се създават ал. 6 - 8:
"(6) Предаването на боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия за полигонни и лабораторни изпитвания от военните формирования на въоръжените сили на Централния артилерийски технически изпитателен полигон се извършва със заповед на ръководителя на съответното юридическо лице.
(7) Предаването на боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия за полигонни и лабораторни изпитвания от военните формирования на пряко подчинение на министъра на отбраната на Централния артилерийски технически изпитателен полигон се извършва със заповед на съответния началник/командир на военното формирование.
(8) Копие от заповедите по ал. 6 и 7 се изпраща на началника на отбраната."
§ 3. В се изменя така:
"(1) Боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, показали резултати, различни от тези в техническите изисквания при проведените полигонни и лабораторни изпитвания, се прекатегоризират в трета категория и се снемат от употреба с акт на министъра на отбраната, след което се включват в съответния раздел на списъка по чл. 86."
§ 4. Наименованието на се изменя така:
"Глава пета
СНЕМАНЕ ОТ УПОТРЕБА, БРАКУВАНЕ, УТИЛИЗАЦИЯ И УНИЩОЖАВАНЕ НА ОРЪЖИЯ, БОЕПРИПАСИ, ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИ ИЗДЕЛИЯ".
§ 5. В глава пета се създава :
"Раздел Iа
Бракуване на оръжия
Чл. 82а
Чл. 82б
Чл. 82в
(2) Документите, свързани с бракуването на оръжия - носители на класифицирана информация, се съгласуват със служителя по сигурността на информацията.
Чл. 82г
Чл. 82д
1. пълно изчерпване на техническия или експлоатационния им ресурс;
2. негодност за бойно използване вследствие на природни бедствия, инциденти или авария и съществуваща обективна невъзможност или икономическа нецелесъобразност за ремонтирането им;
3. категоризиране като "негодни за бойно използване по предназначение" или "опасни за по-нататъшно съхранение";
4. съществени отклонения от изискванията на техническата документация, които не позволяват нормална експлоатация и не подлежат на ремонт.
(2) Оръжията могат да бъдат категоризирани в пета категория и в следните случаи:
1. при спряно производство и невъзможност за осигуряване на резервни части;
2. при отпадане на потребността от определена отбранителна способност или техническа невъзможност за постигането й;
3. когато оръжията подлежат на бракуване в изпълнение на международни договори, решения на Народното събрание или актове на Министерския съвет.
(3) Оръжията, категоризирани в пета категория, се включват в раздел "За брак" от списъка по чл. 86.
Чл. 82е.
Чл. 82ж
(2) В състава на комисията по ал. 1 се включват:
1. председател - заместник-командирът/ръководителят по логистика или началникът на службата по съответния вид осигуряване;
2. членове - технически експерти и други специалисти по дадения образец оръжие, както и представител на финансовия орган.
(3) В състава на комисията по ал. 1 не се включва материалноотговорното лице, на което се числят оръжията, предложени за прекатегоризиране и бракуване.
Чл. 82з
Чл. 82и
(2) Фактическо бракуване се осъществява само при наличие на необходимите технологии, технологично оборудване и обучен личен състав.
(3) За фактическо бракуване на оръжия се назначава комисия с писмена заповед на командира/началника на военното формирование/ръководителя на структурата. В състава на комисията се включват:
1. председател - заместник-командирът/ръководителят по логистика или началникът на службата по съответния вид осигуряване;
2. членове - технически експерти и други специалисти по дадения образец оръжие, както и представител на финансовия орган.
(4) В състава на комисията не се включва материалноотговорното лице, на което се числят оръжията, предложени за прекатегоризиране и бракуване.
(5) При необходимост по предложение на комисията командирът/началникът на военното формирование/ръководителят на структурата, който е назначил комисията, може да привлича и други специалисти.
(6) Материалноотговорното лице представя на комисията предложените за брак оръжия по фактическо състояние, в комплектност съгласно комплектовъчната ведомост, заедно с отчетните документи, формуляри, паспорти и служебни книжки, с оформена техническа и служебна документация.
(7) Към документацията се прилагат копия от всички налични приходно-разходни документи, проследяващи изменението на комплектността на оръжията и разхода на запасни инструменти и принадлежности.
(8) Комисията проверява техническото състояние на всяко оръжие поотделно в присъствието на материалноотговорното лице.
(9) Комисията изготвя протокол за брак съгласно Счетоводния документооборот в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната.
(10) В протокола за бракуване не се допуска нанасяне на поправки и добавки в наименованието, количеството, категорията, цената, стойността и др.
Чл. 82к
Чл. 82л
(2) Протоколът за брак се подписва от членовете на комисията и се утвърждава от командира/началника на военното формирование/ръководителя на структура, които пряко експлоатират оръжията.
(3) Получените след бракуването на оръжия вещи се сортират и разпределят, както следва:
1. за резервни части (II категория);
2. за ремонт (III и IV категория);
3. за скрап (V категория);
4. за унищожаване;
5. за продажба;
6. за учебни цели.
(4) Годните за резервни части детайли от бракуваните оръжия се снемат и се завеждат на счетоводен отчет съгласно Счетоводния документооборот в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната.
(5) Останалите части от бракуваните оръжия се унищожават или довеждат до скрап, като за целта се изготвят съответните счетоводни документи по Счетоводния документооборот в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Чл. 82м
Чл. 82н
(2) Фактическото бракуване на стрелково оръжие се извършва по механичен начин чрез счупване, смачкване, срязване, разглобяване и др. на основните му части и механизми (цев, цевна кутия, ударно-спускателен механизъм, възвратен механизъм, мерни прибори и др.).
(3) Полученият от бракуването скрап се претопява под охраната и контрола на представители на служба "Военна полиция".
Чл. 82о
1. разделяне на тялото на две части на разстояние не повече от 100 мм от затворната част;
2. срязване на едната страна на затворната част по канала на поставяне на затвора или заваряване на затвора към затворната част на две места в крайно положение;
3. срязване на лявата цапфа на люлката и мястото за установяване на тази цапфа на горната част на лафета;
4. разделяне на станините на две приблизително равни части;
5. отделяне на секция от корпуса, включваща отверстие на главното предаване, чрез вертикални и хоризонтални разрези в страничните листове и диагонални разрези на покрива или дъното и предните и задните листове така, че отверстието за страничното предаване да остане в отделна част;
6. разделяне на опорната плоча и лафета на две приблизително равни части при минохвъргачките;
7. счупване на оптичните елементи и смачкване на корпуса при оптичните прибори.
Чл. 82п
(2) Функционално цели възли и детайли не се предават за скрап. Те се довеждат до състояние, при което е невъзможно да бъдат определени техните работни честоти, диапазони, кодировка, предназначение и технически параметри, след което се предават за скрап.
(3) Документацията на зенитно-ракетното и ракетното оръжие, съдържаща класифицирана информация, се съхранява и унищожава при условията и по реда на Закона за защита на класифицираната информация и правилника за прилагането му и при спазване на международните споразумения за защита на класифицираната информация, по които Република България е страна.
(4) Функционално цели електросилови агрегати не се предават за скрап. При бракуването на комплектуващите зенитно-ракетното и ракетното оръжие електросилови агрегати предназначените за скрап възли и детайли се довеждат до състояние, непозволяващо повторното им използване по предназначение или използване за други цели, след което се предават за скрап."
§ 6. В се създава ал. 5:
"(5) Отпадъчните барути и взривни вещества, получени в резултат на утилизацията на боеприпаси, които не са продадени в срока по чл. 93, ал. 1, се унищожават чрез изгаряне или взривяване от модула за унищожаване на невзривени боеприпаси, в чиято зона на отговорност се намира изпълнителят по договора за утилизация, на подходящ най-близък до изпълнителя полигон."
§ 7. Създава се :
"Глава пета "а"
БЕЗВЪЗМЕЗДНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ОРЪЖИЯ, БОЕПРИПАСИ, ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИ ИЗДЕЛИЯ
Чл. 84а
(2) На безвъзмездно предоставяне по ал. 1 подлежат ОБВВПИ, които не са излишни за предоставящото юридическо лице и са необходими за осъществяване на бойната подготовка и/или за изпълнение на функциите на въоръжените сили и/или на Министерството на отбраната и не подлежат на снемане от употреба.
(3) Копие от заповедта по ал. 1 се изпраща на началника на отбраната.
Чл. 84б
(2) Предоставените в управление на Съвместното командване на силите боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия по ал. 1 се включват в списъка по чл. 86 и се съхраняват от Съвместното командване на силите до предаването им за утилизация/унищожение или до предаването им на купувача.
(3) Копие от заповедта по ал. 1 се изпраща на началника на отбраната.
Чл. 84в
Чл. 84г
Чл. 84д
1. за тях не е открита процедура по чл. 89 или 91;
2. за тях не е открита процедура по възлагане на обществена поръчка за утилизация;
3. за тях е завършила процедура по възлагане на обществена поръчка за утилизация, избран е изпълнител и е сключен договор, но те се намират в складовете на въоръжените сили или на Министерството на отбраната и изпълнителят е съгласен; в този случай договорът за утилизация се прекратява частично или изцяло.
Чл. 84е
(2) Структурата, извършила обезопасяването и привеждането на оръжието в необратимо състояние на непригодност за бойно използване, издава протокол, удостоверяващ това.
(3) Протоколът по ал. 2 се изготвя в три екземпляра и съдържа:
1. наименование на структурата, извършила обезопасяването и привеждането на оръжието в необратимо състояние на непригодност за бойно използване, и дата на изпълнението му;
2. състав на комисията, определена в заповедта на ръководителя на структурата, за приемане на резултатите от обезопасяването и привеждането на оръжието в необратимо състояние на непригодност за бойно използване;
3. процедурите, извършени при обезопасяването и привеждането на оръжието в необратимо състояние на непригодност за бойно използване;
4. заключение на комисията, от което да е видно, че оръжието е обезопасено и е приведено в необратимо състояние на непригодност за бойно използване.
(4) Протоколът по ал. 2 се подписва от членовете на комисията и се утвърждава от ръководителя на структурата, извършила обезопасяването и привеждането на оръжието в необратимо състояние на непригодност за бойно използване.
(5) Оръжията по ал. 1, направени трайно негодни за употреба, могат да се предоставят безвъзмездно в управление или правото на собственост върху тях да се прехвърля безвъзмездно на юридически лица на бюджетна издръжка при условия и по ред, определени със Закона за държавната собственост и правилника за прилагането му. Разходите за довеждането им в това състояние са за сметка на искателя."
§ 8. В думите "Закона за експортния контрол на оръжия и изделия и технологии с двойна употреба" се заменят със "Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба".
§ 9. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) основният текст се изменя така:
"Списъкът по ал. 1 съдържа три раздела - "За търговска реализация", "За утилизация" и "За брак":";
б) в т. 1 буква "б" се изменя така:
"б) оръжия, категоризирани в І, ІІ, ІІІ и ІV категория, които не са били включвани в този раздел в предходни години;"
в) създава се т. 3:
"3. в раздел "За брак" се включват оръжията, категоризирани в V категория."
2. Създава се ал. 5:
"(5) Списъкът по ал. 1 се съгласува от служителя по сигурността на информацията в Министерството на отбраната/съответната структура."
§ 10. се изменя така:
"Чл. 93. (1) Отпадъчните барути и взривни вещества, получени в резултат на утилизация на боеприпаси, подлежат на продажба в срок 90 дни от получаването им от хранилища или площадки на изпълнителя по договора за утилизация.
(2) Началната продажна цена на отпадъчните барути и взривни вещества, получени в резултат на утилизация на боеприпаси, се определя от комисията по чл. 87, ал. 1 в срок 7 дни от получаването им от хранилища или площадки на изпълнителя по договора за утилизация.
(3) Способът на продажба на отпадъчните барути и взривни вещества, получени в резултат на утилизация на боеприпаси, се определя в срока по ал. 2 с акт на министъра на отбраната.
(4) В случаите, в които е определен способ пряка продажба, тя се осъществява по реда на чл. 89, ал. 1, 2, 4 и 5 и чл. 90.
(5) В случай че отпадъчните барути и взривни вещества, получени в резултат на утилизация на боеприпаси, не бъдат продадени в срока по ал. 1, те се унищожават по реда на чл. 84, ал. 5."
§ 11. В от допълнителната разпоредба т. 6 се изменя така:
"6. "Съответна структура" е служба "Военна полиция", служба "Военна информация", Националният военен университет "Васил Левски", Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", Военната академия "Г. С. Раковски", Военномедицинската академия, Националната гвардейска част, Стационарната комуникационна и информационна система и Военногеографската служба."