“Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета, изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана.” Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. “Връзване” на бюджета с 3% дефицит е възможно, смята той. Синдикатът няма да отстъпи от исканията си за ръст на заплатите. Според КНСБ също така сегашната данъчна система е изчерпана.
Като рамка и в предходния вариант на бюджета (този на служебното правителство – бел. ред.) имаше “възможност нещата да бъдат подредени и балансирани”, заяви експертът за десетте процента ръст на възнагражденията в бюджетната сфера.
“Това е необходима стъпка. В дългосрочен план трябва да търсим вариант, в който ръстът на доходите да изпреварва, макар и минимално, този на инфлацията и ценовите равнища”, посочи Мишев.
По думите му, “има нужда от прекрояване на доста раздутата капиталова програма”.
“Швейцарското правило” трябва да бъде универсално използван инструмент при актуализацията на пенсиите, за да не се получава изоставане в доходите на възрастните хора, напомни позицията на КНСБ експертът.
Необходимо е да се търси алтернативен вариант на сега действащата данъчна система. Тя е изчерпана като потенциал. Трябва да се ориентираме към промяна, коментира Мишев.
Синдикатът предлага с един процентен пункт да се увеличават осигуровките в първия стълб на всеки две години, защото това “не би било шоково”.
Въпросът с еврозоната е отворен. Това е и политическо решение, подчерта синдикалистът.