Бюджетният дефицит скача до 7 млрд. лева до края на годината

11.05.2021 | 02:40
по статията работи: econ.bg
Планира се дългово финансиране на бюджета под формата на държавни ценни книжа в рамките на 6.2–6.7 млрд. лв. годишно, при размер на падежиращия дълг в обращение от 3.0–3.5 млрд. лв. годишно
Бюджетният дефицит скача до 7 млрд. лева до края на годината
Снимка: под лиценза на creative commons

Планира се дългово финансиране на бюджета под формата на държавни ценни книжа (ДЦК) в рамките на 6.2–6.7 млрд. лв. годишно, при размер на падежиращия дълг в обращение от 3.0–3.5 млрд. лв. годишно. Това е записано в Конвергентната програма (2021-2023), публикувана в сайта на Министерство на финансите (МФ) днес.

В документа се посочва, че предвидените по-големи обеми нов дълг ще се използват за акумулиране на средства във фискалния резерв и за изплащане на падежиращите се еврооблигации. От друга страна, за конкретния период не се предвижда финансиране с държавни заеми и не се очаква поемане на нов дълг под формата на финансов лизинг или други форми на дълг от първостепенните разпоредители с бюджет.

Ограниченията за размер на дълг и на новопоетите задължения се определят всяка година в Закона за държавния бюджет (ЗДБ), където е записана сметката на държавата за предстоящата година. В ЗДБ за 2021 г. бе прието, че максималният размер на държавния дълг към края на годината не може да надвишава 31.9 млрд. лв., а максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет в рамките на 2021 г., е 4.5 млрд. лв..

Предвижда се обаче дефицитът по държавния бюджет тази година да се вдигне на 7 млрд. лв.. "В средносрочен план се очаква консолидация на дефицита на сектор „Държавно управ-ление“, като отрицателното бюджетно салдо за 2021 г. постепенно намалява. През 2021 г. се очаква бюджетното салдо да бъде отрицателно в размер на 5.6% от БВП, а прогнозата за следващите години е за дефицит на сектора в размер съответно на 2.7% от БВП за 2022 г. и 3.1% за 2023 г..", посочва се още в програмата. Ефект върху салдото оказват еднократните разходи, като след тяхното приспадане, отрицателното салдо на начислена основа намалява съ-ответно до 2.4% през 2022 г. и до 2.3% през 2023 г.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...