Вносът на електрическа енергия расте с над 37 процента до септември

30.10.2024 | 08:10
по статията работи: econ.bg
Износът бележи спад с 12 на сто, но все пак е по-голям от вноса - 5 млн. мвтч. Най-много ток е пренесен към Гърция - 1,6 млн. мвтч, и към Румъния - 1,4 млн. Причината е дефицитът в региона
Вносът на електрическа енергия расте с над 37 процента до септември
Снимка: под лиценза на creative commons

С 37,4% се е увеличил вносът на електроенергия през деветте месеца на годината в сравнение със същия период на 2023 г. Най-големи количества са влезли у нас през Румъния - 2 млн. мвтч, и Гърция - 500 000 мвтч. От Сърбия, Северна Македония и Турция са минимални. Общо са внесени 3,6 млн. мвтч.

Износът бележи спад с 12 на сто, но все пак е по-голям от вноса - 5 млн. мвтч. Най-много ток е пренесен към Гърция - 1,6 млн. мвтч, и към Румъния - 1,4 млн. Причината е дефицитът в региона. Това показва анализ, публикуван от Института за енергиен мениджмънт по данни на ENTSOE - организацията на европейските оператори на електроенергийните системи.

Това означава, че докато токът у нас беше скъп и се изнасяше, търговци са намерили начин да внасят, въпреки тапите по преносната мрежа между Източна и Централна Европа и недостатъчния им капацитет да транспортират електроенергия към Балканите.

През отминалото горещо лято в Централна Европа имаше нива от 3 до 10 евроцента за мегаватчас, докато у нас, а и на Балканите до Унгария включително, гонеше и надминаваше 100 евро. Това беше и причината бизнесът да поиска компенсации за скъпия ток, по аналогия с времето на кризата, предизвикана от войната в Украйна и отрязването на страната ни от руския газ през 2022 г. Тази тенденция се запазва и до днес, защото в неделя, 27 октомври, в 14,20 ч. вносът от Румъния беше 571 мегавата. Но пък близо 500 мегавата товар се изнасяше за Сърбия и между 175 и 250 мегавата - за Турция, Гърция и Северна Македония.

Производството на електроенергия от началото на годината до края на септември в страната възлиза на 27,9 млн. мвтч, което представлява спад от 7,9% спрямо деветмесечието на 2023 г. При почти всички източници се наблюдава свиване на производството с изключение на слънчевата и водната енергия.

Справката на ЕСО за енергийния баланс на страната показва, че от началото на годината до 20 октомври са произведени 30,20 млн. мвтч, което е спад с -6,14 на сто спрямо същия период на 2023 г. С влизането в зимния сезон този спад намалява.

През 2022 г., когато беше пикът на производството, това количество за цялата година беше 38,17 млн. мвтч, а през миналата - 36,58 млн.

При възобновяемите източници стихийното инсталиране на фотоволтаици през последните две години допринесе за близо 4 млн. мвтч, което е 64% ръст спрямо януари-септември 2023 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...