За втори пореден месец обявите за работа продължават да намаляват, като през м. юли спадът е с 8% (3750 по-малко). Както отбелязвахме в предходния анализ, основна причина за това е активният отпускарски сезон – в този период от годината работодатели и търсещи работа са по-слабо активни на пазара на труда.
На годишна база обаче също продължаваме да наблюдаваме спад.
Вече шест поредни месеца наблюдаваме тази тенденция – предложенията за работа са по-малко от същия период на предходната година. Това показва ежемесечният анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger. Спрямо м. юли 2022 г. обявите са намалели с 8% или отново 3750 предложения по-малко.
Предложенията в повечето сектори са намалели през м. юли. С най-голям спад продължава да бъде сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ – обявите в него са с близо 1600 по-малко спрямо предходния месец (-20%).
Спад отчитаме и в секторите „Търговия и продажби“ (730 предложения по-малко, 7% спад), „Производство“ (660 предложения по-малко, 9% спад), „Логистика и транспорт“ (380 предложения по-малко, 8% спад), „Строителство“ (330 предложения по-малко, 12% спад), „Административни и обслужващи дейности“ (290 предложения по-малко, 6% спад), „ИТ“ (130 предложения по-малко, 4% спад).
Ръст на обявите се отчита в сектор „Здравеопазване и фармация“ (70 предложения повече, 3% спад), а в секторите „Счетоводство, одит, финанси“ и „Маркетинг и реклама“ броят на предложенията остава непроменен.
Защо намаляват обявите на годишна база?
Основен фактор за това е спадът на предложенията в сектор „ИТ“. Още в края на 2022 г. започнахме да отчитаме забележим спад на предлагането в този сектор – предложенията намаляха значително и до днес наблюдаваме почти постоянна тенденция в сектора. Близо 2/3 от годишният спад на обявите е именно в сектор „ИТ“ .
Не бива да пренебрегваме и по-предизвикателната икономическа обстановка, породена от ситуацията в Украйна, инфлацията, несигурността и трудната предсказуемост на пазара. Редица работодатели споделят за намален или замразен бюждет за назначения или актуализации на възнагражденията, което също води до намалено предлагане на работа.
Анализът на HR компанията и кариерен сайт JobTiger показва, че с най-голям дял на предложенията през м. юли продължава да бъде сектор „Търговия и продажби“ с 23%. Сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ отстъпва второто място на сектор „Производство“ (16%) и заема третото място с дял 15%.
Следват секторите „Логистика и транспорт“ (11%), „Административни и обслужващи дейности“ (10%), „ИТ“ (9%) „Строителство“ (6%), „Здравеопазване и фармация“ (5,1%), „Счетоводство, одит, финанси“ (4,7%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (1%).
Наблюдаваният до момента спад приключи и през м. юли броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа остава непроменен. Като брой те са близо 3700.
Разпределението на този тип предложения по сектори е: 58% в секторa „ИТ“, следвани от „Административни и обслужващи дейности“ (16%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (15%) и „Търговия и продажби“ (7%).
Като дял през м. юли обявите за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са 10% от всички обяви.
Общият брой на обявите във водещите областни градове е намалял с 8%. Динамиката във всеки един от тях е, както следва: София (-8%), Пловдив (-6%), Варна (-9%), Бургас (-11%), Русе (-2%) и Стара Загора (-15%).
Делът на обявите в тези градове остава непроменен от предходния месец. Като разпределение в гр. София те са 42%, а в останалите градове са: Пловдив (10%), Варна (9%), Бургас (4%), Русе (3%) и Стара Загора (3%).
Броят на обявите за работа, подходящи за бежанци, през м. юли е намалял с близо 300 предложения (-13%). Общият брой на този тип обяви е около 2500, което е 7% дял от всички обяви.