Горивата падат, бензинът осезаемо, дизелът – по-малко

05.09.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
За година поскъпнаха с 38%, въпреки че петролът сега и данъците са на същите нива, обяснението е в курса на долара и инфлацията, които с натрупване вдигали с 37% разходите на търговците
Горивата падат, бензинът осезаемо, дизелът – по-малко
Снимка: под лиценза на creative commons

25 март 2022 година едва ли е дата, която се помни с нещо специално. Освен от шофьорите в България - това е последният ден, в който горивата у нас са стрували средно под 3 лева.

5 месеца по-късно има вероятност цените отново да са под тази стойност, както наскоро поискаха от служебното правителство в разговори с “Лукойл”. Но най-вероятно това ще се отнася само за бензина, твърдят експерти. В момента по големите вериги бензиностанции масовият бензин струва средно 3,14 лв., а по по-малките се продава от 3,02 до 3,06 лв. От началото на месеца започна постепенно поевтиняване, като при дизела стойността падна с 10 ст. на литър, а при бензина е доста по-изразено - с близо 20 ст.

Ценовиците очакват в следващите две седмици котировките да паднат с поне още 10 ст.

Но правят уговорката, че това ще се случи, ако се запази тенденцията петролът да се задържи между 95 и 100 долара за барел. Причината за очакваното поевтиняване на бензина е намаленото му търсене. От началото на годината потреблението му е спаднало поне с 30%, защото хората са ограничили пътуванията си заради високите цени, отчитат търговци на горива.

Ако прогнозите се сбъднат, може да се очаква в края на септември бензинът масово да се продава за 2,96-3,04 лева. Като се добави и държавната помощ от 25 ст. на литър, цената му ще падне на 2,70-2,80 лева, каквито цени не е имало от края на февруари.

При дизела обаче ситуацията не е така оптимистична, защото има голямо търсене, което се увеличава с наближаването на есента и зимата. Поради това и цената му остава по-висока от тази на бензина.

През последните седмици ножицата между двата вида горива се отвори значително и дизелът в момента се продава средно за 3,37 лева, което е с близо 10% по-скъпо от бензина. Такова голямо разминаване не е имало поне в последните три години.

Заради голямото потребление на дизел експертите прогнозират, че цената му ще се запази, а евентуалното поевтиняване няма да бъде с повече от 5 ст. на литър. Така че при този вид гориво дори с отстъпката цената ще остане над 3 лева.

За една година горивата у нас са поскъпнали с 38%, показват данните от специализирани сайтове, които следят котировките им. И въпреки че петролът сега е на нива като по същото време на миналата година и няма промени в данъците, бензин и дизел са с около 1 лев по-скъпи.

Ценовите експерти обаче посочват, че в момента курсът на долара е с 18% по-висок, отколкото е бил по същото време на миналата година.

Натрупаната инфлация за 12 месеца пък е над 17 на сто. Така само с тези два фактора се обяснявало поскъпването на горивата, въпреки че и петролът и данъците са същите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....