Добивите от слънчоглед наполовина от миналогодишните, цените на суровината скачат

09.09.2024 | 11:00
по статията работи: econ.bg
В различни части на България посевите са компрометирани и почти изсъхнали, което има своите негативни финансови последствия за стопаните
Добивите от слънчоглед наполовина от миналогодишните, цените на суровината скачат
Снимка: под лиценза на creative commons

Тази година посевите със слънчоглед пострадаха от сушата в различни райони на страната, включително и в община Оряхово. Тук реколтата е почти наполовина по-ниска в сравнение с м.г. поради безводието и екстремните температури. Качествата на продукцията също са занижени, основно показателят масленост.

В различни части на България посевите са компрометирани и почти изсъхнали, което има своите негативни финансови последствия за стопаните. Поради почти липсващо търсене на продукцията и неудовлетворителните изкупни цени, немалко земеделци се замислят за смисъла от отглеждането на слънчоглед. На фона на глобалното затопляне и на сушавите лета през последните години, производителите обмислят редуциране на площите със слънчоглед. Това заяви за „Агрозона“ агроном Валентина Бешовишка от фирма  „АГРОТЕХРЕМ“ ООД-гр.Оряхово, пише Agrozona.bg.

С нея обсъдихме различни проблеми свързани с реколтата от маслодайната култура през тази година – жътвата, влиянието на екстремните температури и сушата, прогнозни цени на продукцията и интереса към нея, възможните варианти за реакция на земеделците към климатичните промени, въздействието на вноса на продукция от трети страни и др.

„АГРОТЕХРЕМ“ООД е собственост на двамата братя Детелин и Цветомир Цветанови. Обработват 15 000 дка в град Оряхово, селата Долни Вадин, Горни Вадин, Галово, Селановци, Лесковец и др.

„Влязохме в посевите на слънчоглед към 13 август т.г., тъй като е узрял по-рано от миналата година. Ожънахме 200 дка и прекъснахме жътвата. Причината е, че в някои полета влажността е по-висока – от 9-13%, а оптималните параметри са от 7% до 9%.

Това налага да изчакаме с кампанията по прибиране, но не знаем колко дни ще продължи отсрочката. Поради този факт започнахме да прибираме паралелно царевицата, което създава някои организационни предизвикателства.

Забелязваме сериозни проблеми с реколтата от слънчоглед тази година. Кореновата система на растенията заради сушата е изключително плитка, което означава, че те са се ориентирали да усвояват повърхностната влага. Стеблата са много тънки. В цялата Оряховска община има почти изсъхнали посеви.

В нашия регион, който е покрай Дунава, се наблюдава суховей (топъл вятър) през април. По време на цъфтежа  на културата т.г.  липсата на влага се отрази негативно, опрашването беше затруднено, дори пчелите  почти нямаха полет при тези неблагоприятни условия. Известно е, че за опрашването е необходима влага и по-нормални температури.

Сушавият период тук продължава от май, което вече е близо четири месеца.

Върху развитието на слънчогледа и формирането на маслеността се отразява факта, че вече почти два месеца нощните температури са 25-28 градуса. За да бъде маслеността в необходимите параметри, през тъмната част на денонощието са необходими 22-23 градуса. По данни на други земеделци от Оряховско маслеността е  по ниска от м.г., около 32-33 %. Същевременно преработвателите търсят с 10% по-високи показатели.

Освен това и зимата беше абсолютно безснежна, а през пролетта имаше кратки валежи без стопанско значение.

Затова и резултатите са неудовлетворителни – ще приберем под 200 кг./дка, което е  по-ниска стойност от миналогодишните 300 кг./дка, при напълно спазена технология.

Прилагаме технологията „Клиърфилд Плюс“, която ни осигурява чисти полета от плевели. Тя  е по-ефективна, тъй като осигурява устойчивост на  нови раси „синя китка“. Внасяме хербицида през месец май във фаза четвърти лист, а  фунгицида във фаза „бутон“, посочи агроном Валентина Бешовишка.

„Теленият червей и хоботникът бяха напълно компрометирали  част от полетата със слънчоглед и се наложи да презасеем с ранна царевица около 1000 дка.

От няколко години ефективните препарати срещу тези неприятели са забранени. Същевременно продукти със същите активни вещества се внасят нелегално от трети страни.

„Засега няма никакво търсене на слънчоглед, по-нататък не знаем каква ще е ситуацията. Страдаме от вноса на евтина продукция основно от Украйна. Преработвателите предпочитат да се запасят с вносната суровина и след това се обръщат към българските производители.

В публичното пространство се коментира изкупна цена на маслодайната култура от 70-80 ст./кг., която е приблизително като през м.г., когато беше 75-80 ст./кг.  Стопаните ще търпим загуби, тъй като непрекъснато се увеличава себестойността на произведената продукция. Нашата себестойност е  около 300 лв./декар.  През т.г. обаче има увеличение в сравнение с миналата година на семената, на торовете, на препаратите. Горивата също поскъпват“, коментира агрономката.

Най-тежкият проблем, с който земеделците не могат да се борят сами са климатичните проблеми.

„В тази насока трябва да работят селекционерите. Ползваме семена френска селекция. Изход от ситуацията с продължителната суша е и  напояването. Обаче в община Оряхово не е имало напоителна система. Не бихме се възползвали от възможностите на Програмата за развитие на селските райони за тази цел. За да се изградят напоителни канали са необходими сериозни инвестиции.

Затова в разговори с колеги  не само от нашия регион, но и от Централна Северна България,  коментираме идеята да редуцираме площите със слънчоглед и царевица. На тяхно място ще засяваме пшеница, като изход от неблагоприятната ситуация с реколтата от слънчоглед тази година“, обобщи Валентина Бешовишка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...