Земеделските субсидии на Евросъюза са за 57 млрд. евро

11.01.2024 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Германия и Франция, две от водещите страни по получени субсидии, имат дял на селскостопанските субсидии от почти петдесет процента от общата финансова помощ
Земеделските субсидии на Евросъюза са за 57 млрд. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Във времена, когато земеделската дейност играе ключова роля за стабилността на икономиките, е от съществено значение да разгледаме земеделските субсидии, които България получава от Европейския съюз (ЕС). През 2022 година нашата страна е спечелила малко над 1,0 милиард евро земеделски субсидии от ЕС, пише pixotab.com.

Румъния и Гърция се нареждат на съответно седмото и осмото място по получени евро средства. Въпреки това, далеч по-големите икономически играчи, като Германия, Франция и Испания, доминират в този списък, като получават съответно 6,3 милиарда, 9,5 милиарда и 6,9 милиарда евро през съответната година.

Интересен факт е, че Германия и Франция, две от водещите страни по получени субсидии, имат дял на селскостопанските субсидии от почти петдесет процента от общата финансова помощ от Европейския съюз. Франция заема впечатляващите 56 процента, докато Германия се задържа с 45 процента. Структурата на субсидиите във всяка страна играе ключова роля за справедливост и равен достъп до средства.

Общата селскостопанска политика (ОСП), въведена през 1962 г., е основен инструмент за гарантиране на цените и подпомагане на селското стопанство в ЕС. През 2022 г., от общия бюджет на ЕС от 243 милиарда евро, около 57 милиарда са отделени само за земеделски субсидии. Значителна част от тези средства ще бъдат насочени към директни плащания за земеделските стопани, биологичните ферми и младите фермери.

Според проучване на портала fragdenstaat.de, по-малките стопанства, които играят важна роля в структурната промяна на селското стопанство, често попадат в мрежата на субсидиите. Въпреки че ЕС изразява загриженост за прилагането на субсидиите от страна на държавите-членки, структурата и съставът на ОСП не се очаква да бъдат преразглеждани до 2027 г.

Ситуацията със земеделските субсидии е сложна и изисква внимателен мониторинг и прозрачност в разпределението на средствата. Ключово е за България да гарантира ефективното използване на земеделските субсидии, като подкрепя по-малките стопанства и стимулира иновациите в отрасъла.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...