Как една Нобелова награда съсипа бизнеса на цяла страна

16.08.2013 | 14:35
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
От погром в пазара за сьомга до отказ на визи, напрежението се увеличава
Как една Нобелова награда съсипа бизнеса на цяла страна

През 2010 г. близо 92% от внесената в Китай сьомга идва от Норвегия. Днес, едва 29% норвежка сьомга достига китайския пазар.

Фарвьорските острови и Великобритания са на по-челни позиции по продажби, въпреки съвсем доскорошния монопол, от който Норвегия се облагодетелстваше.

И причината за този спад за мнозина изглежда ясна, пишат от британското издание „Файненшъл Таймс“. Специалисти от индустрията и политически експерти са единодушни – причина за осакатяването на бизнеса е фактът, че през 2010 г. норвежкият Нобелов комитет реши да връчи Нобеловата награда за мир на китайския дисидент Лиу Сяобо.

„Не е тайна, че сривът на продажбите ни в Китай е свързан с Нобеловата награда за мир.“, заяви Алф-Хелге Аарског, изпълнителен директор на един от най-големите развъдници за сьомга в страната. „Това е в следствие на трудните политически взаимоотношения между Норвегия и Китай и въпросът не може да бъде разрешен от индустрията.“

Намаляващият пазарен дял на сьомгата е един от по-ясните признаци за изолирането на Норвегия от пазара в Китай след връчването на наградата. Изработването на споразумение за двустранна търговия, процесът по който започна преди години, бе прекратено от страна Китай. В края на 2012 г. пък бе разрешен достъп на туристи от всяка една европейска държава до столицата Пекин без виза. Освен за тези от Норвегия.

Редица норвежки политици, бизнесмени и политици бяха възпряни от пътуване до Китай.

„Засега няма признаци за промяна. Разбира се, не губим надежда, но положението е трудно“, коментираха от правителството по-рано тази година.

Норвегия изнасяше около 11 хил. тона сьомга към Китай през 2010 г., като междувременно от Великобритания идваха едва 510 тона, а от Фарвьорските острови – нито един. Това става ясно от данни, публикувани от Норвежкия съвет по морски храни.

За първите шест месеца на 2013 г. дялът на Великобритания се е увеличил до 4600 тона, а този на Фарвьорските острови – до 4000 тона. Норвегия успява да изнесе едва 3700 тона.

„В краткосрочен план не се очакват фалити“, заяви Зигмунд Бьорго, директор в Съвета по морските храни, отговарящ за търговията в Китай. Причина за това е увеличаването на цените на сьомгата, въпреки намаляването на пазарния дял на Норвегия, предадоха от „Си Ен Би Си“.

„В дългосрочен план обаче“, допълва Бьорго „ситуацията е по-сериозна. Очаква се пазарът в Китай да расте с около 20% годишно, като миналата година ръстът е 40%. В тази фаза на растеж производителите бързо се позиционират, а ние постепенно губим своята конкурентоспособност.“

Бьорг не обвини Нобеловата награда, а по-скоро заяви негативното си мнение срещу стриктните правила, които китайското правителство е наложило. По-подробните проверки оставят голямо количество прясна риба да гние по складовете.

Специалисти коментираха, че има начини ограниченията да се заобиколят. Една от възможностите е норвежката сьомка първо да бъде изнесена към Шотландия или Виетнам, а чак после към Китай.

Според хора от индустрията, потребителите в Китай все още предпочитат норвежката сьомга, въпреки проблемите между двете правителства. Повечето граждани дори не знаят за тяхното съществуване.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...