Любопитно за любопитството

24.01.2013 | 15:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Какво е любопитството - просто задаване на въпроси, по-сложно освобождаване от предразсъдъци или начин на живот? Мненията на 5-ма световни топ учени
Любопитно за любопитството

Много от вас сигурно се питат какво точно представлява любопитството. Още от деца сме под властта на това желание да разберем, да открием и да видим отвъд това, което вече ни е познато. От канал Discovery са направили интересен подбор от известни учени и експерти, които отговарят на този въпрос: Какво е любопитството?

Робърт Гагосян - президент и изпълнителен директор на Consortium for Ocean Leadership (Консорциум за океански проучвания)

Предполагам, че любопитството е мислене отвъд нормалното ежедневно дребнотемие. Например изкачвате планина и виждате хребет. Любопитството за мен е да се запитам какво има отвъд този хребет и как мога да стигна там? Как изглежда отвъд хребета? Има ли нещо страшно там? Нещо интересно? Знам, че ще бъде вълнуващо. Затова предполагам, че за мен любопитството е това вълнуващо нещо, което е отвъд нормалното мислене.

117751

Робърт Гагосян. Снимка: Consortium for Ocean Leadership

Тифани Шлайн - автор на филми и създател на наградите за интернет постижения Webby Awards

За мен любопитството най-общо е задаване на въпроси. Да си любопитен значи да си в постоянно движение по света, да се преборваш с насадените у себе си и у другите предубеждения и да се питаш защо правим нещата по начина, по който ги правим. Любопитство е да си задаваш въпроса защо реагираме по определен начин. Мисля, че едно от любимите ми неща при хората изобщо е, че постоянно се опитваме да се преоткрием, да разберем кои сме. Затова харесвам идеята на неврохирургията и неврологията, които се опитват да разкрият тайните на мозъка.

Освен това аз съм еврейка, а един от принципите на юдаизма е винаги да поставяме под съмнение всичко. Така че мисля, че любопитството е част от възпитанието ми. Освен това като режисьор и като човек, който е част от света, мисля, че моята гледна точка е да бъда любопитна. Родителите ми са ми насадили това качество, а съпругът и децата ми продължават тази линия, защото те имат най-красивото чувство на любопитство. Мисля, че тайната да проявяваме жизнено отношение към света е да имаме този поглед към живота.

Д-р Астро Телър - директор “Нови проекти” в Google

Какво е любопитството е много интересен въпрос. Не съм сигурен, че мога да дам най-точно обяснение, но за мен любопитството означава постоянно нещо да те човърка. Мисля за любопитството като за наука, но то има много по-широко значение. Като учен мисля за него, тъй като същността на науката е в констатацията "Това е странно."

Начинът, по който подхождам към света, е чрез модели. В разбирането си имам модели на всички хора, с които се сблъсквам, имам модели за това как работи гравитацията и за това как работят компютрите.

Мисля, че разбирам нещата и естествено, се стремя към още по-доброто им разбиране, затова съм постоянно изненадан. Това, което обичам и което смятам, че е любопитство, е моментът, когато светът ми “дава” парче информация за нещо. Виждам нещо, чувам за нещо, обаче то не съответства на модела, който имам за света. Отвреме навреме тази откъслечна информация се оказва погрешна, но обикновено правилният отговор е, че трябва да приспособя моделите си за света спрямо новото. Това е момент на обучение.

Ако не сте любопитни, тогава няма да се впуснете в това обучение. Няма да се притеснявате, че вашият модел е счупен. Това е всъщност любопитството - желанието, ако се налага, да реформираме своя модел на света.

Ели Визел - Нобелов лауреат за литература, професор в Бостънския университет

Любопитството може да бъде много добро или много лошо. Зависи от това какво ще правиш с него и за каква цел ще го използваш. Не можеш да живееш без любопитство, без очакване, без въпроси. От друга страна, ако използвате любопитството само за глупави неща, то защо тогава изобщо да сте любопитни?

117752

Ели Визел. Снимка: Wikimedia.org


Д-р Мичио Каку - теоретичен физик и писател

Науката е двигател на просперитета, но ракетното гориво, което задвижва този двигател, е любопитството. Любопитството е това, което движи учените. Ако попитате един учен: "Защо правиш това? Защо търсиш въпросите на Вселената, и коя е най-малката съставна частица на материята?” Отговорът е, че любопитството е това, което ни кара да работим.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/9
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...