НАСА започва строежа на шест наземни прототипа на потенциални бъдещи космически станции от ново поколение. Агенцията е сключила партньорства с шест компании, като всяка от тях има свой проект за космическа станция, разработена така, че да е подходяща за дългосрочно обитаване.
Всичко това е част от проекта NextSTEP-2, който цели да обедини усилия с частни компании за комерсиалното развитие на Космоса и разработка на нови технологии. Сред целите е създаването на нови технологии за изследване на Дълбокия Космос и поддръжка на продължителни човешки мисии в Космоса в зоната около Луната, които да бъдат като тренировъчна площадка за мисията до Марс. Всички прототипи ще са в пълен мащаб.
Всяка от компаниите има различни модули и цели. Boeing например ще тества своята модулна система за обитаване за всички стандарти, необходими системи и условия.
Lockheed Martin ще преработи своите капсули за доставка на оборудване от космическа совалка до Международната космическа станция в капсула за обитаване. Също с всички необходими системи.
Компанията NanoRacks пък провери дали може да се направи така, че някой от сегментите на ракета за извеждане в орбита може да се направи като обитаем модул. Това би било доста по-евтин и лесен вариант за космически пътувания.
Компанията Orbital ATK пък ще използва капсулата Cygnus, за да направи прототип за обитаема капсула, която да е подходяща за дългосрочно ползване в Дълбокия Космос, например за пътуване до Марс.
Sierra Nevada Corporation също ще направи прототип на капсула за дългосрочно ползване, която ще има надуваем елемент. Той ще се надува след изстрелване в Космоса и отделянето на капсулата от совалката, като тя ще има и своя задвижваща система.
Компанията Bigelow Aerospace има идея за разгъваема капсула, която да бъде своеобразна основа за комерсиални полети и мисии в ниска околоземна орбита.