Над 150 хил. имотни сделки са сключени у нас до септември

08.01.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Най-достъпният град е Пловдив, след това следва Бургас, Варна, а София е най-недостъпен. Всички тези градове са от топ 20-30 от 150 града в Европа
Над 150 хил. имотни сделки са сключени у нас до септември
Снимка: под лиценза на creative commons

Кои бяха най-скъпо обявените имоти в София, с какво се характеризират кварталите, какво търсят клиентите и за какво да се отглеждат те през 2024 година? Подробности разказа Добромир Ганев. Той притежава 30-годишен богат управленски опит, както и впечатляваща история в индустрията за недвижими имоти. Автор е на многобройни публикации, статии и интервюта по теми, свързани с индустрията и пазара на недвижими имоти. Квалифициран е в преговори, бизнес планиране, продажби, управление на активи, статистически анализи, маркетинг и реклама, търговски техники, управление. От 2018 г. Добромир Ганев е председател на УС на Национално сдружение Недвижими Имоти.

"Данните, които имаме са за първото деветмесечие за 2023 година. Общият обем от сделки общо за страната е 153109, което е с 10-12% по-малко от същия период на 2022 година. За София са изповядани около 22 хил. сделки, като спадът спрямо 2022 г. е 10%. България е най-достъпната дестинация, като основни градове в цяла Източна Европа. Най-достъпният град е Пловдив, след това следва Бургас, Варна, а София е най-недостъпен. Всички тези градове са от топ 20-30 от 150 града в Европа. Пловдив, София, Варна, Бургас са в топ 5 на най-достъпните дестинации в цяла Източна Европа", посочи той.

По думите му, когато говорим за цени на жилища, трябва да говорим и за доходите на хората, като по официални данни ръстът на доходите надвишава ръста на цените на имотите. Относно това, дали е изгодно в момента да се купуват жилища той каза:

"Трудно  да се каже какво точно ще се случи. Очакванията, поне от това, което сме коментирали последните седмици са пазарът да бъде подобен на предходната година. Инфлацията забавя своите темпове, очакванията свързани с приемането ни в еврозоната също са позитивен фактор, който може да повлияе на пазара. Трябва да следим, разбира се икономическите показатели, а това дали е добре да се закупува имот с кредит и изобщо да се закупува имот, трябва да разделим на две части мотивацията. Първо - ако имате мотив да закупите имот с цел да удовлетворявате жилищна нужда е единият вариант. И тогава вероятно е добре да помислите дали и сегашният момент не е достатъчно подходящ. Имайте предвид, че очакванията след влизането в еврозоната са този пазар, пък и по принцип икономиката да подобри своето представяне. Ако обаче имате интерес просто да участвате като инвеститор на пазара, например да си купите един или два жилищни имота, там нещата стоят малко по-различно, поне в този период от време. Трябва да бъдете по-внимателни."

"Това, което всички знаят и то е логично е, че едни от най-търсените райони са от централните части в посока планината Витоша. Това като тенденция започна още преди 2-3 години, а вероятно и ще продължи още повече с поскъпването на жилищния пазар. Може би тенденцията е свързана с изнасяне на някои семейства в близост до големия град, но в пазари, където имотите са по-атрактивни като цени и като съотношение цена към доход на съответното семейство", отбеляза Ганев.

Той допълни, че когато има инвестиции в инфраструктурата, това повишава качеството на живот и прави съответните райони по-атрактивни. Закупуването на имот не е просто закупуване на квадратни метри, а имиджът и сигурността на районите е от голяма важност, коментира специалистът.

Достатъчен ли е жилищният фонд в София да приеме идващите от провинцията, предвид празните имоти и трябва ли да се предприемат мерки?

"От момента на закупуване на едно жилище, което не е обзаведено, докато то се довърши и се обзаведе и оборудва, средствата, които са необходими са значителни. Един празен имот, който седи на шпакловка, на замазка, без нищо завършено вътре много трудно може да излезе на пазара. Има много начини, по които може да се стимулира, но по-скоро трябва да се говори за стимулиране, а не за рестрикции. Това не работи. Това го показаха много пазари, които имат проблем с наемния пазар, като този в Берлин например.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...