Инвестиционните книги – с лопата да ги ринеш. Книжарниците имат цели секции с издания, които ни съветват как да инвестираме на борсата, как да управляваме личните си финанси и най-модерното напоследък – как да забогатеем бързо.
Наскоро обаче попаднахме на направиха класация на 21 издания в тази област, които наистина си струват. Всяко едно от тях се превръща в задължително четиво на много инвеститори по цял свят. Те са най-добрите финансови книги, писани някога, и този списък би трябвало да ви улесни в търсенето по книжарниците или по интернет.
Много от книгите се фокусират върху отделни инвестиционни ниши, например в пазара на облигациите, на фючърсите и прочее. Други се връщат в самата основа на финансите и от десетилетия насам са основен техен стълб в световен мащаб.
Ето кои са водачите в своеобразната класация, подготвена от електронното издание "Бизнес инсайдър":
Бенджамин Греъм - "The Intelligent Investor" ("Интелигентният инвеститор")
Бенджамин Греъм е ментор на милиардера филантроп Уорън Бъфет. Бъфет неведнъж го нарича свой идол и казва, че след собствения му баща, той е вторият човек с най-голямо влияние върху него.
Освен пример за подражание на американския инвеститор, Греъм се смята за бащата на пазара на финансовите вложения. Заедно с Дейвид Дод през 1934 г. той написва книгата "Security Analysis" ("Анализ на сигурността") и тя се превръща в Библията на всички сериозни инвеститори.
По-късно, през 1947 г., Греъм публикува труда си "The Intelligent Investor", с който полага основите на съвременните финансови инвестиции. Авторът въвежда концепцията за пасивния и активния инвеститор и по-специално – тяхното разграничаване. Уорън Бъфет определя тази книга като най-добрата финансова книга за всички времена. Оценката му съвпада с тази на авторите на класацията, така че „Интелигентният инвеститор“ заема първо място в най-важните финансови издания.
Джон Бър Уилямс – "The Theory of Investment Value" ("Теорията за инвестиционната стойност")
Джон Бър Уилямс е един от първите финансисти, които използват в анализите си теорията за нетните парични потоци на компаниите, която все още е популярен метод за оценяването на една фирма.
В книгата си „The Theory of Investment Value“ той използва тази теория, за да формулира и допълни концепцията за определяне на стойността на една компания на базата на очакваните нетни парични потоци, дисконтирани с лихвен процент, който отразява наличния финансов риск. В рамките на своя фундаментален инвестиционен анализ той определя стойността, базирана на получените дивиденти, като фактор с най-голямо значение.
Уилямс придобива четири научни степени в Харвард и приживе преподава икономика в Уисконсинския унивеситет. Освен „Теорията за инвестиционната стойност“, през 1954 г. той публикува и книгата „International Trade Under Flexible Exchange Rates“, а междувременно – множество статии за различни икономически издания.
Филип Фишър - "Common Stocks and Uncommon Profits" ("Обикновени акции и необикновени доходи")
Изданието на Филип Фишър е публикувано през 1958 г. Много от изследванията, включени в него, са все още актуални половин век по-късно. Това е и първата инвестиционна книга, която оглавява класацията на бестселърите според вестник New York Times.
Фишър се фокусира върху т. нар. „инвестиране в растежа“ - практика, за която най-важният инвестиционен показател е растежът на дадена фирма. Бизнесмените, които я следват, влагат средствата си само в компании с регистриран растеж над средния, дори ако акциите им изглеждат твърде скъпи спрямо останалите им финансови показатели.
Почти тридесет години преди да напише книгата си, през 1931 г., Фишър основава компанията Fisher & Co, фирма за финансов мениджмънт. Друго, с което той е известен, е това, че през 1955 г. изкупува част от акциите на производителя на мобилни телефони и техника Motorola и ги държи до смъртта си през 2004 г. По този въпрос Фишър е на мнение, че най-добрият момент за продажба на акции е „почти никога“.
Юджийн Фама - "The Foundations of Finance" ("Основи на финансите")
Юджийн Франсис „Джен“ Фама е известен в икономическите среди с теоретичните и емпиричните си изследвания върху модерната портфолио теория (МРТ), развита от проф. Хари Марковиц през 1950 г., който за този си труд е удостоен с Нобелова награда за икономика четиридесет години по-късно. Модерната портфолио теория или теорията на портфейла се смята за философската противоположност на традиционната търговия с акции. Застъпващите я в трудовете си икономисти се стремят да опишат пазара в общ план, вместо да търсят отговор на въпроса как да спечелят от движението на цените при всяка инвестиционна възможност.
„Основи на финансите“ е издадена през 1976 г. като част от дългогодишната работа на Фама в сферата на финансите. Тя обхваща голяма част от известните до момента теории и инвестиционни практики. Авторът има зад гърба си много трудове по тези въпроси, но тази негова книга е най-високо оцененият му текст.
В момента Джен Фама е професор по финанси в Училището по бизнес към Университета в Чикаго.
Питър Линч - "One Up On Wall Street" ("Методът на Питър Линч")
Питър Линч е научен консултант на инвестиционното дружество Fidelity Investments. Научните си степени той е придобил в Бостънския колеж и в Университета в Пенсилвания. Като инвестиционен мениджър на фонда Fidelity's Magellan Fund Линч повишава активите им от първоначалните 18 милиона долара до 14 милиарда долара, когато той напуска.
Икономистът е автор на две много популярни книги - „One Up On Wall Street“ (1989 г.) и „Beating the Street“ (1994 г.). В първата от тях Линч детайлно описва инвестиционната си техника и разгръща много от своите теории за това. Втората представя тяхното реално прилагане, като освен това доразвива разработките на много специфични пазарни и инвестиционни практики.
Асуат Дамодаран - "Damodaran on Valuation"
Асуат Дамодаран е легендарният финансов професор в бизнес училището към Нюйоркския университет. Там той преподава корпоративни финанси и финансова оценка. Една от многото му книги, „Damodaran on Valuation“ е и неговата най-популярна. В нея той разработва различни методи за оценяване стойността на дадена фирма.
Робърт Шилер - "Irrational Exuberance" ("Ирационална приповдигнатост")
Робърт Шилер е професор по икономика в университета Йейл и е един от основателите на Case-Shiller index – константен индекс за цените на къщите в САЩ. Първото издание на „Irrational Exuberance“ прогнозира пазарния крах от 2000 година, заедно с предхождащия го връх. Във второто издание на кризата Шилер предупреждава за аналогичен крах в пазара на имотите.
Така или иначе, в трудовете си авторът не се опитва да образова потенциалните инвеститори за това кога е най-подходящото време за вложения, а се стреми да ги внедри в същността на дългосрочните инвестиции.
Това е и пълният списък от 21 заглавия, на които всеки (бъдещ) инвеститор трябва да обърне внимание:
-
Бенджамин Греъм - „The Intelligent Investor“ („Интелигентният инвеститор“)
-
Джон Бър Уилямс – „The Theory of Investment Value“ („Теорията за инвестиционната стойност“)
-
Филип Фишър - „Common Stocks and Uncommon Profits“ („Обикновени акции и необикновени доходи“)
-
Юджийн Фама - „The Foundations of Finance“ („Основи на финансите“)
-
Питър Линч - „One Up On Wall Street“ („Методът на Питър Линч“)
-
Асуат Дамодаран - „Damodaran on Valuation“ („Дамодаран за остойностяването“)
-
Робърт Шилер - „Irrational Exuberance“ („Ирационална приповдигнатост“)
-
Джеръми Сийгъл - „Stocks for the Long Run“ („Акции за дългосрочно инвестиране“)
-
Джон Мърфи - „Technical Analysis of the Futures Market“ („Технически анализ на финансовите пазари“
-
Робърт Мъртън - „Continuous-Time Finance“ („Финансиране без прекъсване“)
-
Джон Богъл - „Common Sense on Mutural Funds“ („Здрав разум за взаимните фондове“)
-
Уорън Бъфет - „The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America“ („Есетата на Уорън Бъфет: Уроци за корпоративна Америка“)
-
Антъни Кресцензи - „The Strategic Bond Investor“ („Стратегическият облигационен инвеститор“)
-
Джефри Мур - „The Gorilla Game“ („Играта на горилата“)
-
Бъртън Малкийл - „A Random Walk Down Wall Street“ („Разходка по Уолстрийт“)
-
Адам Смит (псевдоним на Джордж Гудман) - „The Money Game“ („Играта на парите“)
-
Насим Талеб - „The Black Swan“ („Черният лебед“)
-
Джордж Сорос - „The Alchemy of Finance“ („Алхимия на финансите“)
-
Едуин Льофевр - „Reminiscence of a Stock Operator“ (“Мемоарите на борсовия спекулант“)
-
Катрин Стейли - „The Art of Short Selling“ („Изкуството на бързите продажби“)
-
Чарлз Маккей - „Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds“ („Изключителни заблуди на народа и лудостта на тълпите“)