Какво знае Бъфет за инвестирането, което хората не знаят

15.03.2012 | 18:40
по статията работи: Петя Бързилска
Финансовият гуру печели от спадовете в пазарната цена на акциите, в които е инвестирал
Какво знае Бъфет за инвестирането, което хората не знаят
Снимка: Telegraph.co.uk

Инвестиционният гуру Уорън Бъфет обясни формулата, с която печели от затишия на капиталовите пазари и обратно изкупуване на акции, като даде за пример инвестицията си в технологичната компания IBM, коментира информационният сайт "Дъ Стрийт".

Тази седмица американската банка Wells Fargo успя да се справи със стрес тестовете на Федералния резерв, проверяващи финансовата стабилност на кредитните институции. След това банката взе решение за увеличаване на размера на тримесечните си дивиденти с 83%, като за акция дивидентът се покачи с 22 цента. Освен това Wells Fargo даде знак за ново обратно изкупуване на акции, добавено към програмата от 2011 г. В момента Бъфет притежава 7,28% от банката, като стойността на инвестицията му възлиза на 12,8 млрд. долара.

Други големи инвестиционни проекти на милиардера са във финансовата корпорация American Express и финансовата холдингова група U.S. Bancorp. Бъфет притежава 13% на стойност 8 млрд. долара от първата компания и 3,6% от втората, като това са 2,14 млрд. долара. Двете банкови институции бяха сред преминалите стрес тестовете от вторник.

American Express също обяви, че ще започне обратно да изкупува акции на стойност 5 млрд. долара. Корпорацията освен това ще увеличи дивидента си с 20 цента. Същевременно U.S. Bancorp ще покачи плащанията по дивидентите си с 56% и си е поставила като цел обратно да изкупи дялове за 3,3 млрд. долара.

Данните показват, че да се следва инвестиционната политика на Бъдет, е ключът към успеха. Миналия месец Бъфет обясни как акционерите могат да се възползват от незадоволителното представяне на компаниите, които предвиждат обратно изкупуване на акции. Това може да изглежда като противоречива стратегия, особено ако се прилага към нажежения до червено банков сектор, но при Бъфет явно действа.

Същевременно след изнесените резултати от стрес тестовете индексът BKW Bank Index, обхващащ 24 банкови институции, се покачи със 17%. Това покачване надмина ръста от 8% на индустриалния борсов показател Dow Jones.

В ежегодното си писмо до акционерите Бъфет пише, че се надява цената на акциите на IBM да „намалее в следващите пет години“, през които компанията ще започне програма за обратно изкупуване на ценни книжа за 50 млрд. долара. Това означава, че милиардерът иска пазарната цена на компанията, в която е инвестирал, да се понижи.

"Когато Berkshire (инвестиционния холдинг, управляван от Уорън Бъфет, бел. авт.) купува акции на някоя компания, която ще изкупи обратно дяловете си, ние се надяваме да се случат две неща. Първо, ние имаме нормалната надежда, че доходите от бизнеса ще се увеличат за дълго време. Второ, ние също така се надяваме, че акциите на компанията ще се представят лошо на пазара", обяснява Бъфет.

Броят на акциите на IBM е 1,16 млрд., като 63,9 млн. се притежават от Бъфет. Това са 5,5% от общия брой на ценните книжа. Милиардерът очаква стойността на инвестицията му значително да се увеличи в следващите пет години. Ако цената на акциите спадне под сегашната си рекордна стойност от 200 долара за брой, IBM ще купи обратно 250 млн. ценни книжа. Броят на акциите ще се намали до 910 млн., а това означава, че делът на Бъфет в IBM ще се увеличи на 7%. Ако обаче цената на акциите на компанията продължи да се покачва до например 300 долара за брой и IBM изкупи обратно само 167 млн. ценни книжа, делът на Бъфет ще бъде само 6,5%.

Разбира се ползата от притежаването на акции, независимо от това дали има обратно изкупуване или не, зависи от перспективата на компанията за размера на печалбата ѝ. Точно тук се използва и стратегията на Бъфет.

При положение, че IBM отчете печалба от 20 млрд. долара в годината, когато обратното изкупуване на акции изтича, а акциите се търгуват за 200 долара за брой, според Бъфет делът на Berkshire в печалбите ще бъде със 100 млн. долара повече, отколкото ако цената на ценните книжа беше 300 долара за брой. 

"Ако смятате да бъдете чист купувач на акции в бъдеще, вие губите, когато цената на ценните книжа се покачва. Печелите обаче, когато тя пада", смята Уорън Бъфет.

Стратегията помага на инвеститора да спечели от тройното увеличаване на пазарната стойност на акциите на Wells Fargo в началото на финансовата криза. С обявяване на програмите за обратно изкупуване на акции на Wells Fargo, American Express и U.S. Bancorp, се очаква и Бъфет да спечели.

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...