Дубай от доста време е шампион за много неща, измервани като големина, дължина и скъпотия. Тези дни стана ясно, че скоро ще има конкуренция в съседната си Саудитска Арабия.
Най-високата сега сграда в света - Бурж Халифа, скоро може да отпадне от класацията на Книгата на рекордите Гинес, ако Саудитска Арабия успее да реализира плановете си да построи кулата Джеда. Перспективата изглежда изпълнима, доколкото са осигурени 1,234 млрд. долара за финансирането на проекта.
От преслужбата на саудитското правителство съобщиха, че Jeddah Economic Company и Alinma Investment са подписали финансова сделка за 8,4 млрд. саудитски риала (2,2 млрд. долара), за изграждането на Град Джеда, включително и пронизващата небесата Кула Джеда.
До момента проектът е изпълнен до 26-я етаж. Небостъргачът ще бъде висок 1 км. и се очаква да бъде завършен през 2020 г. Бурж Халифа се извисява на 827 м. над повърхността.
„С тази сделка ние постигнахме нова, досега нечувана по височина недвижима собственост и ще изпълним целта на компанията за създаване на градски център от световна класа, който предлага усъвършенстван начин на живот, така че Джеда да има нова забележителност, която да привлича хора от всички слоеве на обществото с комплексни услуги и множество приложения", каза Муниб Хамуд, главен изпълнителен директор на Jeddah Economic Company.
Развитието на икономиката протича на цикли. След периодите на бурен ръст следва спад. За прогнозирането на тези спадове икономистите използват различни сложни математически модели, отчитащи огромен брой икономически, демографски и политически данни. Въпреки това, повратните точки в икономическите цикли могат да бъдат предсказвани с помощта на по-явни признаци, смята в причудлив коментар американският аналитик Ендрю Лоурънс.
Когато в някоя държава бъде построен рекордно висок небостъргач, това означава, че икономическата криза чука на вратата.
Колкото и парадоксално да звучи това заключение, статистиката сочи неоспоримата му логика. Целта на строителството на небостъргачи е да се извлече максимална изгода от минимален терен, който по време на прегряване на икономиката поскъпва най-силно.
По тази причина, смята Лоурънс, строителството на небостъргачи косвено свидетелства, че икономическият ръст в дадена страна е набрал рекордни обороти. Аналитикът твърди, че в миналото началото на строителство на небостъргач обезателно предшества икономически кризи. Например строежите в Ню Йорк на Singer Building (завършен през 1908 г.) и Metropolitan Life Building (приключва през 1909 г.) са съпроводени от финансовата криза от 1907 година, провокирана от водещите банки да покриват чековете на тръстовия фонд Knickerbocker. Последвалото паническо теглене на пари от всички възможни тръстови фондове доведе до настъпването на кредитна криза, спиране на работа на хиляди предприятия и по-нататък – до един от най-големите икономически сривове на американската икономика. Именно тази криза налага създаването на Федералния резерв на САЩ през 1913 година, призван да ръководи паричната политика и да подкрепя финансовата стабилност на САЩ.
Настъпването на Великата депресия през 1929 година бе предшествано от началото на строителството на Chrysler Building (приключва през в 1930 г.) и Empire State Building (приключва през 1931 година). По-нататък – през 1973 и в 1974 г. В Ню Йорк и Чикаго са построени съответно кулите-близнаци Word Trade Center (разрушени при атентатите от 11 септември 2001 г.) и Sears Tower. Приключването на строителството на тези сгради съвпада със стагнацията от 70-те години на миналия век.
През 1996 година в Малайзия е финализирано строителството на кулите-близнаци Petronas, а още през 1997-98 г. Настъпва най-голямата финансова криза в Азия, чиито последствия се усещат и днес.
Удивително е, но Лоурънс смята, че строителството на небостъргачи е по- надежден изпреварващ икономически индикатор на повратните точки на икономическите цикли, отколкото традиционните икономически макроданни. Само един-единствен път поредното строителство на рекордно висока сграда не съвпада с настъпването на икономическа криза (Woolworth Building), но предшества Първата световна война, коментира аналитикът.
Ако подобна теория бъде взета за вярна, то бъдеща световна икономическа криза чука на вратата. През октомври 2003 година в Тайван приключи строежът на Финансовия център в Тайпе, чиято сграда с пилона отгоре е висока 509 метра. В Шанхай приключви строежът на Световен финансов център от японска компания, който се планира да е висок "едва" 498 метра.
В арабския емират Дубай беше издигната Burj Dubai (Кулата на Дубай). "Кулата на Дубай" е проектирана от чикагския архитект Ейдриан Смит, който работи за компанията Skidmore, Owings & Merrill. По негов проект е изграден 420-метровият небостъргач "Дзин Мао" в Китай, четвърти в класацията на най-високите сгради. Изпълнител на строителството е южнокорейската Samsung Corporation.
В Москва приключи строежът на небостъргач, който е в състояние да съперничи с най-високите сгради в света.
Към момента в Москва се строят други 4 небостъргача с височина 250-305 м.