ОПЕК+ обяви нови съкращения на добива на петрол

05.06.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
ОПЕК+ намали производството на петрол с 9,7 милиона барела на ден през май 2020 г. поради спад при търсенето на петрол в резултат на пандемията
ОПЕК+ обяви нови съкращения на добива на петрол
Снимка: БГНЕС

ОПЕК+ ще продължава сделката за петрол до 2024 г., както и съкращаване на общото производство на обединението с 1,4 милиона барела на ден от следващата година. Това съобщиха от организацията след срещата в неделя. В същото време, според обясненията,  тези страни, за които бе обявено намалението, вече произвеждат петрол под квотите за тях, така че новите корекции са само "на хартия".

ОПЕК+ намали производството на петрол с 9,7 милиона барела на ден през май 2020 г. поради спад при търсенето на петрол в резултат на пандемията. От август 2022 г. страните от обединението преминаха към последния етап на договорените съкращения. В същото време през ноември отново намалиха производството - с 2 милиона барела на ден от нивото за август. Това решение е валидно до края на 2023 г.

В същото време някои страни от ОПЕК+, по-точно от Африка, поради естествен спад в производството и технически проблеми, все още не могат да увеличат добива до позволеното им ниво.

Освен това в началото на април редица страни от ОПЕК+, включително Саудитска Арабия, обявиха доброволно намаляване на производството на петрол от май до края на 2023 г. в размер на 1,16 милиона барела на ден (над текущите им квоти), наричайки тази стъпка превантивна мярка за поддържане на стабилността на пазара. Русия от своя страна също удължи доброволното съкращаване на производството с 500 000 барела на ден до края на годината.

Тези доброволни съкращения на производството след срещата на ОПЕК+ в неделя също бяха удължени до 2024 г.

Вместо 41,856 милиона барела на ден, ОПЕК + обеща от 2024 г. да произвежда не повече от 40,463 милиона барела на ден, тоест почти 1,4 милиона барела на ден по-малко. В същото време целевото ниво на производство за Русия от 2024 г. се коригира до 9,828 милиона барела на ден от сегашните 10,478 милиона. Това означава намаляване с 650 хиляди барела на ден. Целевото ниво за Саудитска Арабия остава 10,478 млн. барела.

Целевото ниво на производство на петрол за Ангола от 1 януари 2024 г. ще бъде 1,28 милиона барела на ден (-175 хиляди), Конго - 276 хиляди барела на ден (-34 хиляди), Нигерия - 1,38 милиона барела на ден (-362 хиляди). ), Екваториална Гвинея 70 хиляди барела на ден (-51 хиляди), Азербайджан - 551 хиляди барела на ден (-133 хиляди), Бруней - 83 хиляди барела на ден (-14 хиляди), Малайзия - 401 хиляди барела на ден (-14 хиляди) -166 хиляди), Судан - 64 хиляди (-8 хиляди). Квотата за ОАЕ обаче се увеличава с 200 хиляди барела на ден - до 3,219 милиона барела на ден.

С тези корекции разрешеното ниво на производство ще бъде намалено с 1,393 милиона барела на ден. Тъй като официалното ниво на руския добив на петрол не е известно, според различни източници, страната отдавна произвежда петрол под 10 милиона барела на ден поради западните санкции и необходимостта от преструктуриране на логистиката. Освен това, според майския доклад на ОПЕК, позовавайки се на вторични източници, Ангола е добивала 1,085 милиона барела на ден през април, Конго - 263 хиляди, Нигерия - 1,18 милиона, Екваториална Гвинея - 59 хиляди.

Няма точни данни за горните страни извън ОПЕК, но според майския доклад на МАЕ (не се приема за вторичен източник на ОПЕК и ОПЕК +), Азербайджан е произвел 510 хиляди барела на ден през април, останалите също вероятно са по-малко отколкото техните квоти за 2023 г. По този начин корекцията, обявена в неделя, само официално доближава официалните квоти на тези страни до действителното ниво на производство.

В същото време Саудитска Арабия поднесе поредната изненада  – допълнително доброволно съкращаване на производството с 1 милион барела на ден през юли, над вече съществуващите 500 000. Решението е с възможност за допълнително удължаване. Остава неясно при какви условия и в каква зависимост. В резултат на това Саудитска Арабия ще произвежда 9 милиона барела на ден през юли, което е близо до очаквания  обем на производство и от Русия. Решението е взето от саудитците като предпазна стъпка в подкрепа на усилията на страните от ОПЕК + за постигане на стабилност.

Русия от своя страна обясни, че нейното доброволно намаляване на производството на петрол ще бъде отчетено през 2024 г.  - от целта за производство от 9,828 милиона барела, договорена съгласно новото споразумение. Тоест руското производство няма да надхвърля 9,328 милиона барела на ден.

Настоящото решение на ОПЕК+ е взето за постигане и поддържане на стабилност на петролния пазар, за създаване на дългосрочна предвидимост, следва от  разпространеното комюнике след  срещата. Както отбеляза саудитският министър, отговаряйки на въпрос за реални фундаментални фактори, действията на алианса са "защита" на пазара от възможни рискове. В същото време, за разлика от основните корекции, обявени "на хартия", юлското доброволно съкращаване на производството на Саудитска Арабия ще бъде реално.

„Това ще бъде един милион барела петрол. Нито тютюн, нито палачинки, нито нещо друго“, каза саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман на пресконференция след срещата.

Що се отнася до Русия, нейното ниво на производство през юни все още ще бъде уточнено, тъй като поради санкциите има затруднения при комуникацията с вторични източници на информация. Според Бен Салман, независимо каква е крайната цифра за руското производство през февруари 2023 г. (новото целево ниво за сделката, постигнато на 4 юни), Руската федерация е изпълнила и ще продължи да изпълнява задълженията си. „Нямам друг избор, освен да им се доверя, защото видяхме, че спазват обещанието си“, каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...