Храните поевтиняват през февруари за седми пореден месец в световен мащаб

08.03.2024 | 16:50
по статията работи: econ.bg
Цените на растителното масло се понижиха през февруари с 1,3% спрямо месец по-рано и вече са с 11% под нивата отпреди година на фона на перспективите за изобилно предлагане от Южна Америка
Храните поевтиняват през февруари за седми пореден месец в световен мащаб
Снимка: под лиценза на creative commons

Храните поевтиняват през февруари за седми пореден месец в световен мащаб, отчитат от агенцията по храните към ООН.

Индексът на световните цени на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) се понижи през февруари за седми пореден месец, тъй като по-ниските цени на всички видове основни зърнени култури компенсираха съществено нарастващите цени на захарта и месото.

Индексът на цените на FAO, който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна осреднено ниво от 117,3 пункта през февруари спрямо 118,2 пункта през предходния месец, съобщи агенцията в петък, като това е най-ниското ниво на индекса от февруари 2021 г. насам.

Индексът на зърнените култури спадна през февруари с 5% спрямо януари и вече е с цели 22,3% под нивото си точно преди година благодарение на очакванията за големи реколти от царевица в Южна Америка и конкурентните цени, предлагани от Украйна.

Цените на растителното масло се понижиха през февруари с 1,3% спрямо месец по-рано и вече са с 11% под нивата отпреди година на фона на перспективите за изобилно предлагане от Южна Америка. Цените на рапицата и слънчогледовото олио също спаднаха благодарение на големия износ.

За разлика от това индексът на захарта на агенцията на ООН се повиши с 3,2% на месечна база, отразявайки постоянните опасения относно предстоящото производство на най-големия производител Бразилия и прогнозирания спад на производството в Тайланд и Индия.

В отделен доклад на агенцията за търсенето и предлагането на зърнени култури, FAO повиши прогнозата си за производството на зърнени култури за 2023 г. с 1,1% спрямо 2022 г. до 2840 милиона метрични тона благодарение на увеличените доставки на царевица от Бразилия, Китай и Съединените щати.

Относно 2024 г. агенцията на ООН прогнозира повишаване на производството на пшеница с 1% на годишна база до 797 милиона тона благодарение на благоприятното време в Северна Америка и най-големия износител в лицето на Русия, както и в Китай, Индия, Иран, Пакистан и Турция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...