Цените на петрола се понижават незначително в края на седмицата

03.02.2023 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Стойността на априлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към момента на публикуване се понижава с 0,02 долара или с 0,02 % до 82,15 долара за барел спрямо предишната сесия
Цените на петрола се понижават незначително в края на седмицата
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на двата основни сорта петрол в петък сутринта продължават да се понижават, макар и незначително  и се готвят да завършат на минус за втора поредна седмица, което се дължи на спад на оптимизма на участниците на пазара по отношение на търсенето от страна на Китай, повишаването на лихвите на централните банки, а също  и на отчетеният по-рано през седмицата ръст на запасите от горива в САЩ.

Стойността на априлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към момента на публикуване се понижава с 0,02 долара или с 0,02 % до 82,15 долара за барел спрямо предишната сесия. При търговията в четвъртък сорт Brent поевтиня с 0,67 долара или с 0,8 % до 82,17 долара за барел.

Цената на договорите за месец март за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX)  е на ниво от 75,82 долара за барел, което е с 0,06 долара или 0,08 % под стойността на предишната търговия.  При затварянето на сесията ден по-рано този сорт се понижи с 0,53 долара или с 0,7 % до 75,88 долара за барел.

Наблюдателите на пазара постепенно започват да се отказват от оптимистичните си очаквания, на които залагаха достатъчно дълго за търсенето на петрола от страна на Китай. Сега този оптимизъм започва да се  отдръпва и на негово място се настаняват песимистичните очаквания заради повишаването на лихвите от страна на централните банки.

Наблюдателите на пазара са в очакване и на влизането в сила на ембаргото на Европейския съюз за доставките на руски нефтопродукти в съчетание с таван на цените. Сега самите участници на пазара са в очакване на последствията от това решение. Експертите, които преди отдаваха по-голямо значение на тези действия сега смятат, че това няма да е решаващ фактор, но създава несигурност на пазара, особено ако се гледа в съчетание с други стъпки. Като цяло те все още остават разделени.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...