Петролът отново поевтинява, поради опасенията на инвеститорите, че запазващият се излишък от предложения ще доведе до изчерпване на мощностите за съхранение и ще предизвика нов срив на цената на фючърсите, което вече се случи преди седмица.
Saudi Aramco започна изпреварващо да намалява добива, в изпълнение на договореностите с 23 страни в рамките на ОПЕК+ от 1 май, става ясно от съобщение на Bloomberg. Намерение за предсрочно изпълнение заявиха Кувейт, Алжир и Нигерия.
IHS Markit Ltd. от своя страна оценява обемът на добив в САЩ, който е под заплаха заради ниските цени на 1,75 млн. барела на ден.
Производството на петрол в света съставлява около 100 млн. барела на ден. В същото време заради това, че две трети от населението на земята е в изолация, търсенето може да падне до 70 млн. барела на ден.
Хранилищата в света вече са запълнени над 65 %, казва за агенция Bloomberg анализаторът от Kayrros Антъни Халф. Според него, заради свръхпроизводството ежедневно в хранилищата постъпват 50 млн. барела нефт, а с такива темпове свободното място за съхранение ще бъде изчерпано в света през юни.
Обемът от петрол, който е на танкери в морето се е увеличил от 1 март със 76 %, - до 153 млн. барела, сочат данните от фирмата за анализи Kpler . Това отговаря на обема на добив в света за 1,5 дни.
Стойността на юнските фючърси за Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин е на ниво от 21,02 долара за барел, което е с 1,96 % или с 0,42 долара под цената при затварянето на предишната сесия. В петък цената се повиши с -,11 долара или с 0,52 % - до 21,44 долара за барел.
Фючърсът за WTI на NYMEX поевтинява с 8,8 % или с 1,49 долара за барел – до 15,45 долара за барел. При търговията в петък фючърсът се увеличи с 0,44 долара или с 2,76 % - до 16,94 долара за барел. След четири дни на ръст на практика петролът сорт WTI по време на търговията намалява с около десет процента.