Цените на двата основни сорта петрол в последния ден на месец март стартират със слабо понижение след скока ден по-рано до максималното ниво от средата на месец март, сочат данните от търговията.
Цената на юнските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures е понижава до 79,08 долара за барел - с 0,19 долара или с 0,24 %. Според данните от търговията, в четвъртък договорите за месец май поскъпнаха с 0,99 долара или с 1,3 % - до 79,27 долара за барел.
Фючърсите за месец май за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) тази сутрин са на ниво от 74,23 долара за барел, което е спад с 0,14 долара или с 0,19 %. Стойността на договора ден по-рано се повиши с 1,4 долара или с 1,9% до 74,37 долара за барел.
Двата сорта ще завършат на плюс за поредна втора седмица.
Участниците на пазара продължават да оценяват вероятните действия на централните банки в света за борба с инфлацията предвид банковата криза през предходните седмици. Пазарите са в очакване и на заседанието на министрите от мониторинговия комитет към ОПЕК+, което ще се състои в понеделник.
Междувременно от JPMorgan очакват, че цените на петрола ще завършат първото тримесечие с около 3 долара под прогнозата на банката (85 долара за барел), поради опасения, че отслабването на банковия сектор може да провокира рецесия. Запасите от суров петрол в САЩ вероятно през април ще се увеличат, ще се стабилизират през месец май и ще започнат да се изтощават през юни. Към средата на годината се очаква глобалните запаси от петрол да преминат от запълване към понижение. При спиране на стачките във Франция, търсенето на петрол ще се увеличи с 600 хил. барела на ден.
В допълнение се отбелязва, че намаляването на добива в Русия не е катализатор на ръста на цената. Намаляването на добива с 500 хил. барела на ден е свързано с повишеното ниво на добив от 10,2 млн. барела на ден през февруари. Това означава, че Русия е стреми да добива 9,7 млн. барела на ден през март – юни, което е доста по-малко понижение на добива от очакваното по-рано.