Предшествениците ни преди много векове са били ръководени от огромен набор от суеверия. Най-лесният пример е за това как природните стихии са били обяснявани с гнева на Боговете. Времената сега са различни и суеверието ни е сведено до минимум, макар че все още го има. Понякога обаче правим нещо друго – вярваме във факти, които не са доказани, но са се настанили в съзнанието ни като общо правило. Не търсим доказателства за или против тях, а просто ги следваме като верую.
Mnn.com ни предлага 10 такива факта, за които всъщност мислим грешно.
Ако навън е студено и излезем с мокра коса, ще се разболеем
Твърде вероятно е майката на всеки един от нас безброй пъти да е извиквала „Сложи си шапка или ще се простудиш!“ на прага на вратата при излизането ни. Множество изследвания на специалисти по темата обаче посочват нещо друго. Първо, замръзващите хора имат еднакъв шанс за разболяване с тези, които не са така измръзнали. Второ – дали главата ти е мокра или не, няма значение.
Викингите са носели шлемове с рога
Признайте си – гледайки филми и четейки популярна литература за викинги, колко пъти шлемовете са им били без рога? Едва ли особено много, даже са били единични случаи.
Истината обаче е, че рогата не са били аксесоар към бронята на скандинавските войни. Подобен тип шлемове са съществували в региона, но са били използвани главно за церемониални нужди и то доста преди самите викинги. Има няколко сгрешени представи, свързани с викингите, но тази със сигурност е най-разпространената. Отчасти вина може да се търси и в дизайнерите на костюми на „Пръстенът на Нибелунгите“ на Рихард Вагнер (1813-1883) – именно те популяризират този имидж.
Как изглежда един викингски шлем. Снимка: Wikimedia.org
Захарта кара децата да пощуряват
Захар + деца = хиперактивност. Това обаче също се оказва невярно уравнение. Американска медицинска асоциация е подбрала цели 23 изследвания и доклади, посветени на темата. Всички достигат до извода, че захарта всъщност не влияе върху поведението на подрастващите.
Важен е и плацебо ефектът поради това, че сме си го втълпили отдавна. В един от експериментите учените са казали на набор от майки, че децата им са пили напитки с високо съдържание на захар. Майките, естествено, веднага са докладвали повишена активност на децата си – въпреки че всъщност експериментът е проведен с напитки без захар. Учените обаче предупреждават, че захарта може да понижи умствения капацитет при прекомерна употреба.
Губим голяма част от телесната си топлина през... главата си
Всеки знае, че губим около 98% от телесната си топлина през главата, затова и шапките се котират толкова много през студените месеци.
Да, ама не. Според множество изследвания, някои публикувани в The New York Times, обемът на топлината, освободена от каквато и да е част на тялото, има много общо с площта на оголените части. С две думи: ако оголите ръка или крак, то топлината ще си отиде главно от там, защото заемат повече площ от главата.
Ако пукате кокалчетата си прекалено много, ще заболеете от артрит
Звучи почти смислено, казват учените. Но пак не е вярно.
Няма каквото и да е реално доказателство за това. Проведените анализи, сравняващи хора, които често са си пукали кокалчетата, и такива, които не са, не посочват за каквато и да е разлика между тях в този аспект.
Всичко е наред, може да пукате кокалчета, колкото искате. Снимка: Wikimedia.org
Наполеон е бил нисък
Това е един от най-общоизвестните факти, че даже има и комплекс, наименуван на него, свързан с ниския ръст. Най-често Наполеон е бил измерван на близо 1,58 м., но все повече историци преосмислят това.
Според тях говорим за френски мерни единици, които, трансформирани в стандартен ръст, са горе-долу 1,70 м. А за Франция по онова време подобен ръст даже е бил малко над средния.
Трябва да се разтегнете преди физически упражнения
Разтягането е неизменна част от упражненията в редица спортове или любителски упражнения. Напоследък обаче редица учени разкриват, че това всъщност забавя трениращите.
Според експертите разтягането преди тичане например води до понижаване на ефективността с 5%. Италиански анализатори разгледали разтягането в сферата на карането на колело и открити, че в този случай подобни мерки даже са контрапродуктивни.
Раз-тег-ни се оказва не толкова полезно? Снимка: Morguefile.com
Холестеролът в яйцата е вреден за сърцето
Асоциирането на холестерола с риска от коронарни сърдечни заболявания идва от предписания от 1960 година. Учените твърдят, че тези предписания са подкрепени от малко научни доказателства. Оттогава са предприети редица изследвания, които разкриват, че истинският проблем не е холестеролът, а наситените мазнини. Холестеролът, намиращ се в храната, не повлиява негативно на холестерола в човешкия организъм.
Една кучешка година = седем човешки години
Кучетата остаряват по-бързо и затова една кучешка година се равнява на цели седем човешки. Тригодишно куче например е равнозначно на младеж на 21 години.
Изследователите оспорват и това. Според анализите им, кучетата съзряват доста по-бързо от хората и „стават“ на 21 само за две години. След това обаче процесът на остаряване се забавя до съотношение една кучешка – четири човешки години.
Джордж Вашингтон е имал дървени зъби
Първият американски президент е започнал да губи зъбите си в двайсетте години на живота си. Обратно на общоприетото схващане обаче, ченето му не е било от дърво. Вашингтон е бил далеч по-привилегирован – имал е четири различни ченета. Едно от злато, едно от хипопотамски бивни, едно от олово и едно от човешки и животински зъби (конят и магарето са били доста хитови заместители на човешките зъби по онова време).
Обективно погледнато си е супер да имаш избор между цели ЧЕТИРИ ченета. Снимка: Wikimedia.com
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!