Председателят на Европейската комисия предлага евросубсидии за отбранителната индустрия на ЕС, защото светът е станал "по-брутален" и разпокъсаните сред 27 страни производство и пазар в сектора трябва да се променят.
В интервю за "Файненшъл таймс" тя казва, че трябва да се действа по начин, подобен на решителния подход за ударното производство на ваксини срещу COVID-19 и бързото адаптиране на газовия пазар и инфраструктура след руската инвазия в Украйна
Брюксел трябва да предложи стимули отбранителната индустрия да повиши темпото и да се консолидира през националните граници. Стратегия за развитие на този сектор ще бъде представена от Европейската комисия до края на месеца, но трябва да бъде одобрена и от националните правителства в ЕС, а някои от тях не харесват централизиране на решенията за инвестиции в отбрана, допълва изданието.
"Трябва да изразходваме повече средства, да го правим по-добре и да харчим в Европа", допълва Фон дер Лайен в навечерието на откриващата се днес Мюнхенска конференция за сигурност.
"В какво е компетенцията на Комисията? В индустрията. Това е основният ни "бизнес". Ние правим нещата да се случат, не сме купувачи", пояснява тя.
Изданието се позовава на официални източници, според които предложението на Комисията включва използване на бюджета на ЕС за увеличаване финансирането на съвместни договори за оръжие, подписани от страните членки, както и гаранции, че произведеното ще бъде купено.
"Направихме го за ваксините и газа", напомня Фон дер Лайен
Освен това, според нея трябва да бъдат стимулирани покупките на повече европейски производство, а не да се купува от трети страни като САЩ, например.
"Трябва да подобри възвращаемостта на инвестициите в ЕС. Нуждаем се от това справедлив дял от парите на европейските данъкоплатци да се харчат вътре в ЕС. Трябва да използваме стимули така, че страните членки да работят заедно. Искате нов танк? Обединете се, тогава."
Според нея приоритетът е да се помогне бързо на Украйна.
Светът стана по-брутален и Брюксел ще предложи стимули отбранителната индустрия да повиши темпото и да се консолидира през националните граници. Стратегия за развитие на този сектор ще бъде представена от Европейската комисия до края на месеца, но трябва да бъде одобрена и от националните правителства в ЕС, а някои от тях не харесват централизиране на решенията за инвестиции в отбрана, допълва изданието.