Споделените офиси - не бюрото, а хората са важни 5

19.07.2012 | 10:10
по статията работи: Ралица Стоянова
Колективните офиси са мястото, където да отидете, когато нямате офис. Представяме ви Betahaus и SOHO
Споделените офиси - не бюрото, а хората са важни
Снимка: Betahaus

Работно пространство за споделено ползване, офис за хора, които не работят в офис - така могат да бъдат описани най-общо така наречените колективни офиси.

Идеята тръгва от САЩ с развитието на IT-сектора. Първаночално co-working-ът представлява следното: няколко души се събират в къщи, гаражи и мазета и програмират заедно. След 2000 г. се стига до извода, че креативните професии е добре да бъдат близко една до друга и да се допълват и започват да се оформят споделените офиси.

Най-просто обяснено, това са помещения, които ползвате, когато нямате шеф и постоянно работно място, но все пак имате нужда от място, на което да ходите на “работа”. След като се срещнахме с хората, които стоят зад двата такива офиса в София - Betahaus и SOHO - Александър Михайлов и Люба Христова, установихме, че тези пространства са много повече от това.

“Идеята за Betahaus дойде от нуждата”, обяснява Александър. В Германия той е работил в неправителствена организация, която не е можела да си позволи собствен офис. Затова са се събрали с няколко стартиращи бизнеси и са си наели общ. Впоследствие с много от другите фирми не просто са делели едно работно пространство, ами са започнали работа по общи проекти.

“В един момент бях убеден, че такова нещо липсва в България и че няма причина да не съществува и у нас”, казва Александър. Betahaus е официално открит на 2 юни тази година, но над идеята той е работил заедно със съдружника си - Александър Китов, повече от година. “Co-working пространствата не се правят от днес за утре. Не всичко се свежда до това да обзаведеш един офис и да го пуснеш под наем”, обяснява Александър. Всичко зависи от хората. Те трябва вече да са готови за това нещо. Затова от февруари миналата година “вдигат шум” и популяризитат идеята сред общността, която целят.

Тази общност са хората със свободни професии - IT-специалисти, програмисти, уеб дизайнери, консултанти на свободна практика, счетоводители, юристи, журналисти, както и стартиращи бизнеси, които са в малко по-напреднала фаза от идейната.

Защо Betahaus? Понянието Beta е заимствано от ИТ бранша, отговаря Александър. Това е незавършен продукт, който се тества, и решаващото за неговия успех е мнението на хората, които го опитват. Betahaus никога не се завършва, а винаги се развива според нуждите на хората. Общността създава betahaus.

Докато Betahaus прилича на фабрика - с високите си просторни помещения и неизмазани стени, Сохо/Soho е като къщата на Карлсон, както казва самата Люба, която се шегува, че би искала да живее на покрива.

Уют навява самото име на мястото - SOHO - small office, home office. “Атмосферата е домашна, но същевременно функционална”, казва Люба. SOHO освен всичко останало означава и "софийска холистична коуъркинг компания", тъй като иска да покрие всякакви аспекти от живота на човек.

Пространството е официално открито на 11 юли. Идеята на SOHO е да се създаде цяла екоститема, гръбнакът на която е споделеното работно пространство, разказва дамата, която седи зад това място. Тя признава, че след следването си във Франция е приела присърце идеята за устойчивото развитие, което иска да промотира под всякаква форма в SOHO. Дори самата сграда, в която се помещава офисът, е боядисана в зелено.

Идеята на Люба е къщата да е средище на творци и освен офиси под наем, да има заведение с градина и работилнички. Тя иска в SOHO хората с идеи да срещат хората, които могат да ги реализират. Именно заради това се предвиждат от една страна семинари, уоркшопи, дискусии, а от друга - всякакви арт събития.

Колко струва да си наемеш бюро в споделен офис?

19 лева на ден се плаща за бюро за един човек в Betahaus. Сумата за 5 дни е 79 лева, за 10 дни - 139 лева, като дните могат се ползват когато имате нужда. Гъвкавото бюро, което трябва да бъде опразнено след края на работния ден, струва 229 лева на месец. Фиксираното бюро, на което можете да си оставите компютър и други офисни вещи, е 279 лева на месец. За отборни бюра за екипи до 4 души се плаща 549 лева на месец. В момента има промоция - 20% намаление на всички цени до изчерпване на наличността. В цената влизат интернет, принт услуги, използване на зали за срещи, достъп до събитията, които се организират.

В момента тече 20% промоционално намаление и на цените в SOHO. Наем на гъвкаво бюро за един ден струва 13 лева (16 лева след изтичане на промоцията), за една седмица - 54 лева (редовна цена - 68 лева), а за един месец - 150 лева (188 лева редовна цена). Десет посещения, които можете да разпределите както намерите за добре, са на цена от 104 лева (130 лева е редовната цена), като в нея влизат и 2 часа използване на конферентна зала. Наемът на фиксирано бюро е 186 лева на месец (233 лева след изтичане на промоцията), като в цената се включват 4 часа използване на конферентна зала. Наемането на мини офис за от четирима струва 486 лева на месец (609 лева след промоцията).

Защо да си плащам за офис, когато мога да работя от вкъщи?

“В днешно време не ти трябва конкретно място, на което да работиш, но все пак трябва да отидеш на някакво място”, казва Александър. “Проблемът със самоорганизацията, когато работиш от вкъщи, е катастрофален. Освен това не е подходящо да каниш клиенти и партньри в хола си. В кафене пък може да бъде шумно и недискретно”, смята той.

“Да си наемеш бюро в колективен офис излиза по-евтино от това да работиш в кафене, защото там трябва да консумираш постоянно”, изтъква Люба. Предимството пред работата от вкъщи пък е, че не се разсейваш и не занимаваш с битовизми от рода на плащането на интернета например.

Има ли място за колективните офиси у нас?

И Александър, и Люба са категорични, че в София има почва за развитие на офисите от споделен тип. Нуждата от тях обаче още е неосъзната, затова и двете места се стараят да привлекат посетители чрез събитията, които домакинстват.

В Betahaus те са насочени предимно към стартиращи предприемачи. Мястото си сътрудничи със Start it Smart и LaunchHub и домакинства техни мероприятия - балове, семинари, дискусии. SOHO предвижда да организира уоркшопове и арт събития, които да привличат хора с еднакви идеи и интереси.

Офисът не е бюрото, а хората - така може най-кратко да се синтезира идеята за колективните офиси. Това са места с атмосфера, която предразполага към спокоен работен процес. Най-ценното при тях е не мястото, което наемате, а полезните професионални контакти, които създавате.

Снимки на Betahaus и SOHO може да разгледате в галерията тук.


 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...