Евробарометър 72: Национален доклад за България, есен 2009 г.

26.01.2010 | 15:39
по статията работи:
Доклад за общественото мнение в Европейския съюз
Евробарометър 72: Национален доклад за България, есен 2009 г.
Прикачени документи

На 26 януари 2010 г. бяха публикувани резултатите за България от Евробарометър 72 - стандартно издание на изследването "Евробарометър" от есента на 2009 г.

Изследването Евробарометър се провежда във всички страни-членки на Европейския съюз, в три страни кандидат-членки на Съюза (Хърватска, Турция и Бившата югославска република Македония), както и сред членовете на турската общност в Кипър. Целевата група на изследването е населението на тези държави на възраст 15 и повече години, както и гражданите на ЕС, постоянно пребиваващи в същите държави.

Изследването Евробарометър е фокусирано върху очертаване на националните особености на фона на общоевропейските тенденции и проследява промяната в обществените нагласи в дългосрочен период.

Общият доклад е изработен по поръчка на Генералната дирекция "Комуникации" на Европейската комисия, отдел "Изследвания и политически анализи". Националният доклад за България е изготвен за Представителството на Европейската комисия в България.

В рамките на Евробарометър 72 са интервюирани 1008 български граждани.

Данните от Евробарометър 72 са своеобразно потвърждение на започналата през пролетта на 2009 г. стабилизация в обществените нагласи на българите. Отчетените в пролетния стандартен Евробарометър резултати представиха първи индикации на възраждащ се оптимизъм след сериозния ръст на песимизма породен от спирането на доставките на природен газ към страната, замразяването на финансирането за България по някои европейски програми, както и първите по-сериозни отражения на световната икономическа криза върху българското общество. Своеобразната "криза" в обществените нагласи от началото на годината изглежда преодоляна и през есента на 2009 година българското обществено мнение е умерено в очакванията си.

Българското общество поддържа традиционното си положително отношение по въпросите, свързани с Европейския съюз и неговите политики. Европейският съюз продължава да служи за пример на България за висок стандарт що се отнася до функциониране на институциите, икономически просперитет и стандарт на живот.

Българите продължават да усещат негативните последици от световната финансова и икономическа криза. В ситуация на увеличаваща се безработица и висока междуфирмена задлъжнялост, нагласите и очакванията свързани с икономическата ситуация и трудовите пазари остават песимистични. Сигналите за край на икономическата криза на този етап оказват своето влияние основно върху очакванията на българите за европейската и световната икономика, но не и върху очакванията за националната икономика.

Положителните тенденции в общественото мнение към посочения период 29 октомври - 5 ноември 2009, що се отнася до обстановката в страната, се характеризират основно с повишаване на доверието към основните национални политически институции - правителство и парламент. Тези тенденции се свързват основно с усещането за промяна в статуквото и наличие на политическа алтернатива за управлението на страната след парламентарните избори през лятото на 2009 г.

Пълния текст на доклада, както и резюмета на български и английски език, ще откриете в прикачените файлове.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...