Френският президент Никола Саркози отново повдигна въпроса за създаването на Средиземноморски съюз през 2008 година, съобщава EUobserver.com. Но този ход на Париж предизвиква противоречиви реакции сред европейските лидери, коментират анализаторите.
По време на своята визита в Мароко през тази седмица Саркози покани официално представителите на всички държави, които имат излаз на Средиземно море, да се срещнат във Франция през юни 2008 година и да обсъдят въпроса. Идеята за създаване на Средиземноморски съюз не е нова – тя вече беше лансирана от Саркози по време на предизборната му кампания през пролетта на тази година.
Според неговите планове със създаването на такъв съюз Южна Европа и Северна Африка, както и Израел ще могат да си оказват по-ефективно сътрудничество по редица въпроси – борбата против тероризма, проблемите на имиграцията, енергетиката, търговията и т.н. Но самият Саркози очертава твърде неясно рамките на проекта – от една страна той твърди, че Средиземноморския съюз ще има същите цели и ще използва същите методи за постигането им както и ЕС, а от друга страна той настоява, че моделът на Средиземноморския съюз няма да е същия като на Европейския съюз.
Идеята засега не среща широка подкрепа сред държавите-членки на ЕС - много от тях считат, че Франция просто се опитва да наложи своите интереси в региона. ЕК коментира, че такива инициативи за регионално сътрудничество са „похвални”, но трябва да се основават на „вече изградените структурни образувания”. Освен това създаването на Средиземноморски съюз се счита от анализаторите като алтернатива за пълноправното членство на Турция в ЕС, тъй като Саркози планира да предложи на Анкара ключова роля в новото образувание за сметка на членството в ЕС.