Еврокомисията ни критикува заради корупцията и борбата с престъпността

04.02.2008 | 14:46
по статията работи: Лили Бончева
Комисията препоръчва да бъде активизирана борбата с корупцията в местната власт и в чувствителни сектори като здравеопазването и образованието
Еврокомисията ни критикува заради корупцията и борбата с престъпността

В ключови области като борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност България все още не е демонстрирала убедителни резултати. Това е заключението в междинния доклад на Европейската комисия за реформите в правораздаването и вътрешните работи на страната ни. Комисията препоръчва да бъде активизирана борбата с корупцията в местната власт и в чувствителни сектори като здравеопазването и образованието, съобщава Дарик радио.

В България са регистрирани 51 повдигнати обвинения, 20 окончателни присъди и 7 оправдателни присъди за корупция на високо равнище за периода 1 юли – 31 октомври миналата година. Страната ни е докладвала и за значителен брой планирани и внезапни проверки в централната администрация на съдебната система. Качествени данни за стратегията на проверките, техните приоритети и оценки на риска, обаче, не са били предоставени на Комисията. Ето защо тя не може да прецени доколко тези дейности са допринесли за ограничаването на корупцията на високо равнище у нас.

За периода 1 юли – 31 декември 2007 година в България образувани 48 досъдебни производства за нарушения, свързани с организираната престъпност, които са довели до завеждането на 21 дела и произнасянето на 24 окончателни присъди. В междинния доклад, обаче, се отбелязва, че въпреки положителната тенденция, не е бил предоставен качествен анализ на тези данни, който да покаже ефективността на съдебното производство и естеството на присъдите. За това пък анализ на самата ЕК сочи, че от 2000 до 2007 година е приключило само едно дело срещу високопоставена личност в България, а половината от останалите са все още на етап предварително разследване.

В доклада се изтъква, че съществуващите в българския Наказателно-процесуален кодекс формални ограничения в досъдебната фаза възпрепятстват бързото протичане на съдебните процедури и често пъти водят до връщането на делата от съда обратно на прокуратурата. Дела по обвинения за корупция на високопоставени служители и дела срещу организираната престъпност са предмет на честни подобни връщания и дълги отлагания на процесуална основа. Българският Наказателен кодекс не степенува престъпленията и изглежда структурно остарял.

Безмитните магазини на българска територия продължават да бъдат толерирани и са увеличили значително оборота си през 2007 година, пише още в междинния доклад. Според Европейската комисия те са средищна точка на местната организираната престъпност и корупция.

Напредък страната ни е постигнала като е приела изменения в конституцията, които са премахнали двусмислията по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система. Отбелязано е и, че в резултат на обвинения за корупция по време на последните местни избори са започнати 13 досъдебни производства за купуване на гласове.

Пълния текст на междинния доклад на ЕК ще откриете тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....