Франция възнамерява да изкара на преден план идеята за създаване на единна корпоративна данъчна основа в Европейския съюз, съобщава EUobserver.com. Това ще стане през втората половина на тази година, когато Париж ще застане начело на ЕС.
"По този въпрос се говори отдавна, но сега сме решени да изкараме темата под светлината на прожекторите", каза френският министър на икономиката Кристин Лагард.
Идеята за обща европейска корпоративна данъчна основа беше застъпена най-активно от комисаря по данъците и митническия съюз Ласло Ковач като начин да се улесни трансграничния бизнес и да се премахнат трудностите с плащането на данъците. Съгласно предложението във всички страни-членки на ЕС трябва да бъдат създадени еднакви правила за изчисляване на данъците.
Но засега на идеята се противопоставят доста държави, сред които най-активно лобиращи против са Великобритания, Ейре, Естония, Литва и Словакия. Тези държави се страхуват, че идеята е първата стъпка към установяване на единна данъчна ставка във всички европейски държави – тема, която се счита за част от компетенцията на национално ниво.
Париж и Брюксел отхвърлят тези страхове, като изтъкват, че данъчната ставка не е от значение. „Това, което е най-важно, е какъв ще е крайният размер на данъците, които ще плащат компаниите. Това зависи както от данъчната ставка, така и от данъчната основа. Съгласието за обща данъчна основа ще бъде изключително позитивна новина и ние ще работим за постигането й”, заяви Кристин Лагард.
Комисията вече е създала работна група, която да изчисли приемлива за всички европейски държави данъчна основа. Брюксел изчаква и резултатите от изследване за влиянието на тази мярка преди да започне работата по създаване на законопроект.