Шести месец хората от пазарджишкото село Поибрене нямат питейна вода, защото е замърсена с арсен от мина Челопеч. На хората се кара вода с водоноски. Давани са само по 1 литър минерална вода на ден на човек от населението. Това се казва в официална декларация, изпратена до Министерския съвет, Министерството на околната среда и водите, Главния прокурор и др. държавни институции. В нея още се подчертава, че са замърсени, а населението на Поибрене е подложено на геноцид от бездействието на институциите.
В документа потърпевшите изтъкват редица аргументи, които според тях са противозаконни. Сред тях е начинът на добив в рудника без приети работни проекти с ОВОС, съобщиха от коалицията "За да остане
природа в България".
Настояваме всички концесионни договори за добив на подземни богатства да бъдат преразгледани "на светло" с широко обществено участие и държавните интереси да бъдат защитени подобаващо, се казва още в декларацията.
В документа се настоява хората в Златишко - Пирдопския, Панагюрския и Пазарджишкия райони да бъдат обезвъзмездени за замърсените води и земеделски площи, повишената детска смъртност и ракови заболявания от причинителите на замърсяването - мина Челопеч, "Асарел Медет", медодобивния комбинат в Пирдоп и "Елаците".
В началото на март стана ясно, че държавата и канадската фирма "Дънди прешъс", която е концесионер на златната мина в Челопеч, ще създадат публично-частно партньорство за изграждане на нова модерна инсталация за добив на злато и мед.
Дънди" ще предостави пълно финансово обезпечение за осъществяване на техническата ликвидация и рекултивация на околната среда, стана ясно още на срещата. Инвестицията, която компанията ще направи в новата инсталация, възлиза на над 155 милиона долара.