Сметището край пловдивското село Цалапица гори. Огнената стихия е обхванала близо 9 декара от площта на депото за твърди битови отпадъци. Рано сутринта Пловдив беше обгазен, а няколко часа по-късно от Регионалната инспекция по околната среда и водите съобщиха, че лабораторията им в центъра на града е отчела количество прахови частици във въздуха над нормата, съобщи Емил Кацаров, кореспондент на "М Сат" в Пловдив.
Пожарът е възникнал в понеделник вечерта около 20 часа, но колите на противопожарната охрана са пристигнали на мястото на инцидента едва сутринта около 7 и 30. По първоначални данни, става въпрос за умишлен палеж. По непотвърдена информация, около 21 часа автомобил на пожарната се е опитал да достигне до огнището, но необяснимо защо е бил върнат обратно от охраната на сметището.
Пловдивското депо за твърди битови отпадъци гори за втори път в рамките на по-малко от 18 месеца. Тогава, както и сега, между местната власт в Пловдив и Столична община се правеха сондажи за евентуалното депониране на софийски бали с боклук на сметището край село Цалапица.
Пожарът предизвика временен хаос при извозването на сметта от община Пловдив. До обед колите на комуналната фирма “Чистота" не можеха да разтоварят събраните от контейнерите на града боклуци.
Подвижните станции на пловдивската Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) не разполагат с апаратура за измерването на вредните емисии от диоксини, отделени в атмосферата при горенето на отпадъците в сметището. Това призна главният експерт от лабораторията към изпълнителната агенция по околна среда Христо Ангелов. Около 10 часа неговата подвижна станция започна замерване на въздуха в село Оризари, което е само на 3 километра от огнището на пожара.
От инспекцията не можаха да дадат гаранции, че здравето на хората от Пловдив и от околните на сметището села е в безопасност, тъй като не разполага с апаратура за измерване на
вредните емисии от диоксини.
Дикосините се отделят в атмосферата при горене на пластмаси и се абсорбират в почвата, растенията и домашните животни. Те са изключително опасни за човешкото здраве. Високата им концентрация
предизвиква канцерогенни заболявания и безплодие.
Оказва се , че РИОСВ-Пловдив замерва всичко друго , но не и наличието на диоксини в атмосферата. По данни на подвижната станция ( на снимката горе) в село Оризари, въздухът в трикилометровата зона
около сметището е бил само със слабо завишени стойности на неметановите въглеводороди. Снимки " М Сат"
Информацията е актуализирана към 16:30 часа