Гарантираният от държавата депозит в банките става 50 000 евро

09.10.2008 | 13:48
по статията работи: Лили Бончева
Хората трябва да бъдат спокойни за парите си, заяви премиерът Станишев
Гарантираният от държавата депозит в банките става 50 000 евро

Правителството внимателно следи финансовите процеси в света, каза министър-председателят. В знак на солидарност с ЕС, размерът на гарантираните влогове ще бъде увеличен на 50 000 евро

Хората трябва да бъдат спокойни за парите си. Правителството внимателно следи финансовите процеси в света от една година и сме готови с различни варианти и мерки, но на този етап нищо не налага предприемането им, каза министър-председателят Сергей Станишев на пресконференция за икономическото и финансово състояние на страната и международната финансова криза.

Премиерът за пореден път потвърди, че няма рискове или затруднения за българските банки, което е резултат от целенасочената политика на правителството и на Българската народна банка (БНБ). Той подчерта, че капиталовата адекватност на банковата ни система е над изискванията – 14,6% към средата на т. г. За сравнение през същия период на м. г. тя е била под 14 на сто. Министър-председателят припомни, че през 2007 г. Централната банка повиши изискванията към банките и системата е една от най-защитените, а депозитите на вложителите са едни от най-гарантираните. Риск за депозитите няма, защото над 99% от тях са гарантирани и със сегашните нива на защита от 20 000 евро.За да бъдат спокойни гражданите, правителството ще предложи законови промени, с които гарантираните депозити ще бъдат повишени на 50 000 евро или 100 000 лв., каквото е общото становище на министрите на финансите от ЕС, съобщи министър-председателят.

Анализите на Министерството на финансите и на БНБ показват, че не се налага предприемането на никакви специални, извънредни мерки, но сме готови и разполагаме с пакет възможни инструменти, каза премиерът Сергей Станишев. Той подчерта, че кризата в световната икономика потвърждава, че досега правителството е водило правилна, балансирана и внимателна фискална политика. В резултат на това фискалният резерв, който в момента е 11 млрд. лв., е котва за стабилност и е възможност за реакция на българската държава в защита на икономиката, финансовата система и вложенията на българските граждани, заяви министър-председателят. Той каза, че тази политика ще продължи и занапред и изтъкна, че т. г. страната ни постига високи нива в икономическото си развитие. За полугодието ръстът на БВП е над 7%, което е доказателство за доверието в икономиката и развитието на държавата. Премиерът Станишев подчерта, че по предварителни данни притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) към края на лятото е около 2,8 млрд. евро. ПЧИ в преработвателната промишленост достигат 22%, което е доста повече от предишните години, а тя е реалната икономика, която създава продукти за страната и чужбина, каза премиерът. „За нас основна макроикономическа цел остава запазването на финансовата и макроикономическата стабилност и тя ще бъде гарантирана и от правителството, и от БНБ. Гражданите могат да бъдат спокойни за техните спестявания, особено с покачването на нивото на гарантираните вложения, което ще покрива почти 100% от влоговете в българските банки. Ще продължим и политиката на бюджетните излишъци, защото това се оказва правилно въпреки критиките, които сме получавали в променящата се финансова и макроикономическа среда”, подчерта министър-председателят.

Вицепремиерът Ивайло Калфин посочи, че целите са поддържане на високо ниво на резерви, за да са гарантира стабилността на страната. Според него месечните данни за инфлацията показват, че процесът е овладян, а това, което допълнително ще се направи, е постигане на по-висок бюджетен излишък от 3,5% от БВП. Министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че повишаването на нивото за защита на депозитите до 50 000 евро е в знак на солидарност с решението на ЕКОФИН, а не е продиктувано от някаква нужда. Той съобщи, че увеличението няма да доведе до нарастване на вноските на банките, за да не се оскъпява допълнително кредитният ресурс.

Българският кредитен пазар работи и най-голямата защита за населението е функционирането на системата. Банките продължават да финансират гражданите и фирмите за техните нужди, каза подуправителят на БНБ Румен Симеонов.

Утре Народното събрание ще разгледа предложението на правителството за използване на средства от бюджетния излишък. Много български банки го очакват с нетърпение, защото изразходването на тези средства реално ще им помогне в тази сложна външна финансова среда, каза премиерът.

Следващата седмица, след участието си в заседанието на Европейския съвет в Брюксел, на което ще се дискутира световната финансова криза, министър-председателят Сергей Станишев ще има работна среща с управителя на БНБ, министри и експерти от Българската академия на науките и Асоциацията на търговските банки. С тях периодично ще се обсъжда ситуацията и ще се набелязват евентуалните мерки на българските институции.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...