Френският президент Никола Саркози не успя да договори компромис с източноевропейските лидери относно пакета за борба с климатичните промени на ЕС, предаде EUobserver.com.
Все пак на срещата в Гданск беше постигнат прогрес, твърдят Саркози и полският премиер Доналд Туск. "Не решихме въпроса, но определено има напредък. Оптимист съм, че в крайна сметка ще има разбирателство, въпреки че трябват още доста усилия", коментира френският президент пред AFP.
Климатичният пакет на ЕС предвижда до 2020 година Европа да намали с 20% отделянето на вредни емисии газове спрямо нивото от 1990 година. Именно мерките за намаляване на отделянето на вредни газове от енергийната индустрия накара т.нар. Източен блок (Чехия, Словакия, Унгария, Латвия, Литва, Естония, Румъния и България), начело с Полша, да се противопостави на плана. Причината е, че според източноевропейските държави платените разрешителни за емитиране на вредни газове съгласно ETS (Схемата за търговия с вредни газове) ще доведе до невиждан скок на цените в енергийния сектор.
Като компромис в тази насока в края на миналата седмица Франция официално предложи постепенно включване на източноевропейските държави в ETS. Съгласно предложението на Париж от 2013 година 70% от разрешителните по ETS ще се дават свободно за източноевропейски компании с постепенна градация надолу, като през 2020 година вече за всички разрешителни ще се плаща. Този план предвижда само вече построените енергийни съоръжения. От своя страна Източна Европа иска да получи 10% повече разрешителни от богатите западноевропейски държави, което ще им позволи да ги продават и да финансират изграждането на нова енергийна инфраструктура.
Междувременно привържениците на използването на биогоривата в ЕС спечелиха убедителна победа над природозащитниците. През миналата седмица представители на ЕК, ЕП и страните-членки постигнаха споразумение относно целта до 2020 година 10% от потреблението на горива в ЕС да идва от възобновяеми източници. Това означава, че този процент ще бъде „зает” главно от биогоривата, въпреки редицата критики относно ползването им и вредния им ефект както по отношение отделянето на вредни газове, така и за загубата на обработваема земя.