БСК: Сивият сектор може да се окаже спасение за икономиката

26.01.2009 | 13:17
по статията работи: econ.bg
България перманентно е в криза от 1997 година насам. Никой не прави изводи от това и не взимаме превантивни мерки, заяви Божидар Данев
БСК: Сивият сектор може да се окаже спасение за икономиката

От 1997 година насам България перманентно се намира в някаква криза – банкова, водна, криза с боклука, сега газова, транспортна и икономическа криза. Най-лошото обаче е, че никой не прави анализи какво се случва след това и как да бъдат преодолени проблемите, заяви Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара (БСК). Днес (26.01) той представи проучване за междуфирмената задлъжнялост, изготвено от експерти на камарата.

Сериозният ръст на фирмената задлъжнялост
е доста притеснителен, показва докладът. Към 31 декември 2007 година задълженията на предприятията надхвърлят 116 млрд. лева. Ръстът спрямо предходната година е в размер на 35,4 млрд. лева или 43,7%. Характерно е, че той изпреварва ръста на БВП. Сериозен ръст на задлъжнялостта има в секторите търговия и ремонт на автомобили, операциите с недвижими имоти и строителството. „Общата задлъжнялост в строителния сектор е над 14 млрд. лева, като има голяма част неизплатено строителство. Това може да доведе до бъдещи фалити в сектора”, предупреди Божидар Данев.

Проблемите за българската икономика започват още през 2007 година, показва анализът на статистическите данни. „Представете си каква ще е ситуацията през 2008 година, в края на която спадът вече е драматичен”, коментира още Данев. Ако тенденцията се запази, задълженията на фирмите към края на 2008 година ще достигнат най-малко 165 млрд. лева. Статистическите данни обаче ще бъдат готови след месеци, тъй като по Закона за счетоводството компаниите у нас съставят годишните си баланси до 31 март 2009 година.

„Сериозен проблем пред нас ще се окаже и банковата ликвидност. Данните ни са, че в момента банките изпитват затруднения с ликвидността – големите лихви по депозитите са доказателство за това”, обясни Данев. Това обаче оскъпява силно кредита за предприятията и според данни на БСК цената на заема за фирмите в момента е между 13 и 18%. „Така че предпоставките за сериозна криза през следващите години са налице”.

Най-тежко ще пострадат малките и средните предприятия, които нямат достатъчно средства да покриват разходите си, както и тези, които са направили сериозни инвестиции в производството си, особено с банкови средства, прогнозира още председателят на БСК. "Банките в момента променят условията на договорите за кредит - представете си какво прави мениджър, изчислил, че кредитът ще му струва 85, а сега цената му е 16 на сто?", коментира Данев.

Никой не отчита и ситуацията на публичните дружества - към загубите от кризата трябва да бъдат добавени и загубите от сериозното обезценяване на акциите през 2008 година, коментират от камарата.

По отношение на междуфирмената задлъжнялост нещата не стоят много по-различно. Към края на 2007 година задълженията на фирмите към клиенти, доставчици и свързани предприятия са 80,6 млрд. лева. „Имаме данни, че около половината от тях са просрочени. Това говори за нарушаване на договорната дисциплина и изключително много тежи на икономиката”, заяви Камен Колев, зам.-председател на БСК. За да се справим с тази ситуация, от БСК предлагат създаването на т.нар. клирингова къща, както и увеличаване на банковото кредитиране, което обаче в момента е невъзможно. Бавната съдебна система също забавя решението на този проблем. Камен Колев предложи и създаване на пазар за търговия със задължения на предприятията.

Като цяло се увеличават и краткосрочните данъчни задължения на предприятията, отчитат още от БСК. Към края на 2007 гадина ръстът е 39%. От друга страна към 31 декември 2007 година има невъзстановени данъчни плащания от държавния бюджет към предприятията в размер на 2,047 млрд. лева. Увеличението е с 45%, показват още изчисленията на камарата.

„Намираме се в доста сериозна ситуация, ако данните, които подават компаниите към статистиката, са верни”, изтъкна Божидар Данев и допълни, че сивият сектор може би ще спаси българската икономика от срив.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...