Днес (10.02.09) Федералният конституционен съд в Германия започва изслушването по делото относно ратификацията на Лисабонския договор, предаде EUobserver. Изслушването ще продължи два дни, което е безпрецедентно дълъг период в историята на съда.
Най-висшата съдебна институция в Германия беше сезирана от германския консервативен депутат Петер Гаувайлер. Той счита, че осигурената от Лисабонския договор възможност за Европейския съд да се произнася по въпроси, свързани с гарантираните от германската конституция права на германските граждани, противоречи на самата конституция на Федералната република т.е. договорът е противоконституционен. Освен това Гаувайлер изтъква, че документът отнема част от правомощията на Бундестага. Конкретният пример на консерватора е, че ако например германският министър на екологията поиска от Бундестага да се забрани продажбата на определена електрическа крушка и депутатите отхвърлят искането, министърът може да отнесе въпроса към Съвета на министрите в ЕС т.е. на европейско ниво – нещо, което досега не е било възможно и подценява германската конституция.
Като защитници по делото за ратификацията на Лисабонския договор Берлин изпрати пред съда външния министър Франк-Валтер Щайнмайер и министъра на вътрешните работи Волфганг Шойбле. Econ.bg припомня, че германският парламент одобри Лисабонския договор, но той не беше подписан от президента на страната Хорст Кьолер, което е задължително.