На извънредна общинска сесия съветниците в Поморие взеха решение за провеждането на референдум. Всичките 20 присъствали общински съветници гласуваха “за". На 16 май местните ще трябва да отговорят на въпроса: “Одобрявате ли изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис с трасе на тръбопровода и с инсталации, разположени на територията на община Поморие?" Според поморийци сега е моментът за провеждането на допитване, тъй като проектът вече не е на етап проучване, а има разработени конкретни варианти за осъществяването му, съобщи "Бургас инфо" .
По време на сесията поморийци протестираха пред сградата на общината против изграждането на петролопровода. Само за час бяха събрани над 500 подписа срещу тръбата и беше приета протестна декларация.
"Черно море не е петролопровод, а черноморското крайбрежие не е площадка за събиране на бъдещи нефтени разливи", се казва в декларацията.
Представители на Инициативния комитет от Поморие връчиха петицията, заедно с подписката на еврокомисаря Меглена Кунева. Петиция с искането да не бъдат изграждани буйове при реализирането на проекта връчиха и от Инициативния комитет за защита на Бургаския залив.
Въпросът за изграждането на петролопровода са обсъдили днес кметът на Бургас Димитър Николов и еврокомисарят по защита на потребителите Меглена Кунева, съобщиха от пресцентъра на морския град. Кметът е поставил въпроса за липсата на гаранции за безопасност за гражданите и залива при реализирането на петролопровода.
"Все още не е ясен начинът, по който ще бъде изградена инсталацията", заяви Николов. Той сподели още, че със своето решение Министерският съвет е поставил общините пред свършен факт.
Кметът на Бургас припомни резултатите от първия проведен у нас референдум, както и реакцията на екологичните организации и негативното настроение на гражданите по този въпрос. През февруари 2008 г. над 27% от бургазлии гласуваха на референдума.
Друг важен проблем, който е обсъден по време на срещата, е за неизясненото влияние на антените, които мобилните оператори монтират върху покривите на жилищните сгради в Бургас. На този етап още не се знае достатъчно какво въздействие оказват тези мощни антени, смята Николов.
"Една голяма част от жалбите на гражданите адресирани до мен са свързани именно с този проблем. Хората се оплакват и съвсем основателно се притесняват за своето здравето", заяви кметът Николов. Той разясни, че в момента общинската администрация няма реална възможност и правомощия, с които може да влияе върху решението на операторите да инсталират антените си върху жилищните блокове.
Димитър Николов е изразил желание проблемите, свързани с екологичното състояние на Бургас и региона, да бъдат разгледани в Европейската комисия. Еврокомисарят Меглена Кунева от своя страна се е ангажирала да постави въпросите пред еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас.