Американският Конгрес обмисля приемането на закон, съгласно който ще се изискват повече проверки на американските станции за поправка, ремонт и поддръжка на самолети извън САЩ, предаде AP. Освен това законът предвижда отпускането на 70 млрд. долара до 30 септември 2012 година за Федералната авиационна агенция (FAA), с които FAA ще смени по-бързо сегашната радарна система за контрол на трафика със система, базирана на GPS.
Новият закон, който изобщо не се харесва на ЕС, ще задължи FAA да проверява станциите за поправка и поддръжка на американски самолети извън САЩ два пъти годишно вместо един път, както е в момента. Отделно чуждите служители, работещи в американски станции, ще бъдат подлагани на същите тестове за алкохол и наркотици както и американските служители.
Нормата е подкрепяна от щатските профсъюзи, които отдавна се оплакват, че мерките за трудова безопасност в чужбина не са така строги, както в САЩ. Според официални данни за последните четири години девет американски авиокомпании са „изнесли поддръжката си” в чужбина и наемат чужди предприемачи за 70% от работата в станциите за ремонт на самолетите. 25% от поправките по самолети на щатски авиокомпании се вършат зад граница.