Трагедия беляза днешния голям християнски празник Възнесение Господне (Спасовден). 16 души загинаха, а 15 бяха ранени при тежък пътен инцидент, случил се тази сутрин в 9:20 часа, съобщи пресцентърът на МВР.
Около 9.15 часа туристически автобус с ямболска регистрация е превозил пътници до храм "Александър Невски" на връх Бакаджик за ежегодното честване на Спасовден. След като пътниците напуснали автобуса, той потеглил обратно с други 19 пътници от връх Бакаджик към Ямбол. На около 200 метра от храма, по неизяснени към момента обстоятелства (най-вероятно повреда на спирачната система), водачът изгубил управлението и се врязал в изкачващите се пеш встрани от пътното платно посетители, както и в разположени край пътя сергии. Прегазени са 16 пешеходци и търговци, предимно възрастни - над 60-годишни.
Загиналите са жители на Ямбол и околните села. 11 от тях са възрастни жени, четирима са мъже. Сред загиналите има и 16-годишно момче от село Иречеково, последното от телата е открито встрани от общата група на загиналите.
В инцидента са ранени 15 души, с различни по степен травми, като 10 са настанени за лечение в ямболската болница. 4 жени са с тежки черепно-мозъчни травми и опасност за живота. "Ще бъде осигурено всичко необходимо за лечението на пострадалите, като засега няма нужда от осигуряване на допълнителни количества кръв", заяви министърът на здравеопазването д-р Евгений Желев, който пристигна в Ямбол. Две от четирите тежко ранени жени при катастрофата ще бъдат транспортирани за лечение в София, съобщи заместник-директорът на Ямболската областна болница д-р Антонова. Състоянието им е критично - едната жена ще бъде откарана в "Пирогов" за операция на лицево-челюстна травма, а другата, която е с черепно-мозъчна травма, ще бъде оперирана във ВМА, обясни д-р Антонова. Другите две жени, настанени в реанимацията, са в сравнително стабилизирано състояние.
Болниците в Сливен и Бургас имат готовност за оказване на помощ на пострадалите при необходимост. Екипи на Правителствена болница и хирурзи от "Пирогов" заминаха за Ямбол. Два реанимобила от „Спешна помощ" на Военномедицинска академия - София също са се отправили към мястото на инцидента. В единия от екипите пътуват гръден и коремен хирург, а в другия - лекар реаниматор.
"Автобусът неочаквано потегли надолу по склона, като помиташе всичко по пътя си - сергии, продавачи, пешеходци", разказа Матей Евтимов, очевидец на тежката катастрофа, предаде БТА. "По-късно, заедно с други свидетели на трагедията, започнахме да изваждаме хората от автобуса; сред тях имаше починала жена и няколко ранени, в това число и шофьорът, разказа още свидетелят на трагедията", каза още очевидецът.
Пострадалият в опит да помогне на хората на мястото на инцидента полицейски инспектор от село Чарган Димитър Димитров е другият очевидец на случилото се. Работи в системата на МВР от 25 години. С риск за живота си той успява да издърпа две жени от връхлитащия автобус и ги е спасил, но е пострадал и е настанен в болница. "Всичко стана много бързо, нямам обяснение. Видях, че от височината, където беше подготвена сцената за събора, идва автобус, който се движеше бързо срещу нас, пред мен имаше две жени, изблъсках ги, почувствах удар. Това беше. Хубавото е, че имаше големи дървета, в които да спре автобусът, иначе не се знаеше докъде щеше да иде", разказа Димитров. "Ударен съм от ляво - в рамото, крака, таза. Дано се оправя. Лекарите казаха, че няма нищо сериозно, че нямам счупване на рамото, притеснява ме кракът, но дано се оправя", каза още полицаят.
Шофьор на автобуса е 61-годишният Господин Димитров от Ямбол, водач категория "С, D и Е" от 1985 г. Той е с леки наранявания. Взета му е кръвна проба за алкохол, резултатите от нея ще бъдат готови по-късно. В досието на шофьора има две наказания, последното е за преминаване на червен светофар преди 5 години. Според Димитров спирачките на автобуса са отказали и е полетял към дърветата, съобщи БНТ.
Автобусът, причинил инцидента, е "Чавдар", собственост на частната превозваческа фирма от Ямбол "Ем си ай". Той е бил в експлоатация над 30 години. Направената в КАТ проверка е установила, че автобусът е преминал технически преглед на 12 май тази година в град Елхово. Предстоят проверки и експертизи на техническото му състояние. Фирмата има лиценз за вътрешни превози, съобщиха от ИА "Автомобилна администрация". Фирмата притежава само три автобуса. Дневно има два курса - в 8.50 и 15.00 часа до Стралджа. Собственик на фирмата е Слав Славов.
След тежкото произшествие районът е заграден от служители на Областната дирекция на МВР-Ямбол, предприети са всички неотложни спасителни и действия за установяване на пострадалите действия. Координацията се ръководи от генералния комисар на МВР Павлин Димитров и на място - от директора на ОДМВР-Ямбол комисар Стоян Драгнев. Полицаи от "Охранителна" и "Пътна" полиция, огнеборци от противовопожарната служба и Министерството на извънредните ситуации са на мястото на инцидента за оказване на помощ и организиране на неотложните действия, заедно с кметовете на Ямбол и община "Тунджа", областният управител и представители на ангажираните държавни и местни институции.
В местността "Бакаджик", до храм-паметник "Александър Невски", традиционно се провежда християнски събор за църковния празник Спасовден. Всяка година на това място се събират около 2000 души от региона. Тази година се е предвиждало да има дори повече заради обявеното надпяване и участие на групи и от други райони на страната. Кметът на Ямбол Георги Славов обясни пред Дарик радио, че мястото на катастрофата, е парк, в който се организира по думите му най-големият национален събор на тракийските дружества. Местността е планинска, със стръмен скат за изкачване. Пътят е третостепенен, в относително добро състояние, но сравнително тесен.
В Областната дирекция на МВР в Ямбол гражданите могат да получават информация за имената на пострадалите и загиналите при Бакаджик на телефони: 633 112 и 680 384, кодът на Ямбол е 046.
Министерският съвет обяви национален траур на 29 май, предаде Агенция "Фокус". Министър-председателят и министрите се обръщат към гражданите и политическите формации да се съобразят с това и да бъдат отменени всички увеселителни прояви.
Премиерът Сергей Станишев прекъсна посещението си в Добруджанския край и се отправи към мястото на катастрофата, стана ясно на извънредна пресконференция в Министерския съвет.
Министерският съвет задължи областния управител на област Ямбол след установяване на самоличността на загиналите и пострадалите, да предостави всички данни на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Министерството на финансите (МФ). Министрите Емилия Масларова и Пламен Орешарски трябва в максимално кратък срок да внесат проект за постановление за обезщетяване на роднините на загиналите и подпомагане на близките на пострадалите. По-късно през деняЕмилия Масларова съобщи, че семействата на загиналите ще получат парична помощ от 10 000 лева, а за семействата на пострадалите паричната помощ ще бъде от 5000 лева.
Най-малко 7 от жертвите на тежкия инцидент са граждани на Ямбол. Знамената пред сградата на кметството са спуснати наполовина в знак на траур. Общинският съвет в града заседава
извънредно, за да вземе решение за обявяване на тридневен траур. Кметът на Ямбол Георги Славов отмени всички мероприятия, посветени на празника на града, до края на седмицата. От 1
до 15 юни всички прояви ще започват с едноминутно мълчание. Тържествата за Деня на Ямбол - Св. Дух, който тази година се чества на 8 юни, трябваше да започнат от Спасовден. Кметът обяви, че
разноските по погребенията на загиналите граждани на Ямбол ще бъдат поети от общината.
Президентът Георги Първанов изказва своите най-дълбоки съжаления и съболезнования на близките на жертвите и ранените. Държавният глава отменя всички свои участия в планирани събития в близките дни. Абитуриентският бал за деца, лишени от родителска грижа, който трябваше да се проведе днес, се отменя за 9 юни, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Първанов призова партиите да прекъснат предизборните си кампании.
Сутринта депутатите почетоха с минута мълчание паметта на загиналите в катастрофата.
*Информацията е актуализирана към 18:00 часа