Калфин препоръча България да започне преговори с МВФ

29.05.2009 | 18:48
по статията работи:
Думите на Калфин засилват разнопосочните сигнали, идващи от правителството и управляващата коалиция за това дали се мисли за предпазно споразумение с МВФ, работи ли се по него или е просто краен вариант и необсъждана възможност
Калфин препоръча България да започне преговори с МВФ

Снимка: Sxc.hu

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин се обяви днес в Девня за започване на предварителни преговори с Международния валутен фонд (МВФ). Това според него е необходимо не заради парите, а за да получим сигурност, информира агенция "Стандарт".

Едно предпазно споразумение ще поддържа доверието в България и ще покаже, че освен собствени имаме и допълнителни ресурси, аргументира се външният министър. Калфин допълни, че кабинетът смята да води разумна икономическа политика до края на мандата си и ще поддържа финансовата стабилност на държавата.

Ще продължим инвестициите в инфраструктурата, най-вече в пътната. Ще подпомагаме бизнеса така, че да не съкращава работници, подчерта дипломатът. Той допълни, че много от въпросите за България не могат да се решат тук, а в Европейския парламент.

Договорихме да не се променят показателите за вредните емисии от въглероден двуокис на заводите в Девня, посочи като пример пред представителите на промишлените предприятия в общината, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той присъства на срещата на вицепремиера Ивайло Калфин и водач на евролистата на БСП, организирана в „Солвей Соди" Девня.

Думите на Калфин засилват разнопосочните сигнали, идващи от правителството и управляващата коалиция за това дали се мисли за предпазно споразумение с МВФ, работи ли се по него или е просто краен вариант и необсъждана възможност, коментира Mediapool.bg.

Още преди няколко месеца бившият финансов министър Милен Велчев заяви, че е разумно България да сключи предпазно споразумение с фонда "за всеки случай". Обикновено Велчев официализира позицията на своята партия НДСВ, член на управляващата коалиция, по важни въпроси на финансовата политика. Предложението му беше прието хладно от финансовия министър Пламен Орешарски, който заяви, че страната няма нужда от споразумение с фонда, защото е стабилна във всяко отношение. Оттогава неколкократно Орешарски повтаря, че правителство с приключващ мандат не е разумно да сключва споразумение, което ще се изпълнява от следващо правителство.

В началото на април външни експерти препоръчаха на България да се споразумее с МВФ за евентуална подкрепа. Седмица-две по-късно самият премиер Сергей Станишев заяви, че "вече има гъвкави инструменти, които международните финансови институции предлагат на икономики с проблеми", като косвено не изключи варианта, ако кризата се задълбочи, България да прибегне до разговори за помощ от фонда.

Преди малко повече от месец ръководителят на мисията на МВФ за България Бас Бакер обаче отрече някой от българското правителство да е търсил институцията му за евентуално споразумение. След което темата за споразумение с МВФ заглъхна до днешното изявление на Калфин.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...