Снимка: legalworld.bg
До 10 хил. лева са готови да платят от Съюза за стопанска инициатива (ССИ) и граждански организации за информация, която може да послужи за възбуждане на наказателно преследване за купуване на гласове.
Купуването на гласове има три негативни ефекта - деформация на народния вот, представлява пране на мръсни пари, води до масови негативни нагласи към самия вот. Това заяви на пресконференция Теодор Дечев - заместник - председател на УС на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), цитиран от Агенция "Фокус". По думите на Дечев, усещането, че гласоподавателите имат право на избор, се заменя от усещането, че имат право "на няколко пъти по десет лева". Купуването на гласове води и до вътрешни противоречия в обществото.
"Искаме да създадем обстановка на откровена несигурност у всеки, който смята да купува гласове през следващите дни и седмици", обясни той. Дечев каза, че се разчита, че този, който е готов да получи 10, 20, 50 лв., за да продаде гласа си, ще е готов да вземе по-голяма сума, за да изобличи в съда купувача на гласа си. Явлението е криминализирано - и в момента тече кампания, която съобщава, че "Купуването на гласове е престъпление". Ефективността на тази кампания обаче, според зам.-председателя на ССИ, може да бъде сравнена с ефективността на надписите върху кутиите цигари - каквото и да пише там, хората продължават да пушат.
Към инициативата на ССИ, насочена към превенция и пресичане на престъплението "търговия с гласове се включват Младежката асоциация за стопанска инициатива (МАСИ), Българската асоциация на регионалните медии (БАРМ), Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) и др.