Дневната тарифа за бита на всички електроразпределителни дружества ще поевтинее, а нощната може да поскъпне малко. Това обясни пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов, предаде Агенция „Фокус".
Тъй като от ДКЕВР са изчислили за трите ЕРП-та намаление на средната цена съответно за ЧЕЗ с 0.78%, за ЕВН с 0.78 %, за ЕОН - с 1.67 %, това означава, че ако нощната тарифа се повиши, с толкова трябва да се понижи дневната, за да остане средната цена, каквато е определена от ДКЕВР. Шушулов прогнозира, че вероятно всички дружества ще вдигнат нощната тарифа за електроенергията. Крайното решение по въпроса предстои да бъде взето от Комисията.
В 80 % от държавите в Европа въобще няма нощна тарифа, посочи Шушулов, но обясни, че ако няма нощна тарифа това ще бъде голям шок за тези, които са свикнали да ползват електричество в тези часове.
Очаква се от 1 юли с промяна в общите условия в договорите с потребителите ЕРП-тата да бъдат задължени да обезщетяват клиентите си, ако се установи, че са допуснали грешка при формиране на дължимата от абоната сума във фактурата, стана ясно от думите на Шушулов по-рано на заседание. Това обаче още не е решено.
Шушулов обясни, че от промените, които ще определи ДКЕВР на регулирания пазар на електроенергия, ще бъдат засегнати фирмите с до 50 души работници и 19.5 млн. лв. оборот годишно.
„Председателят на Стопанската камара (Божидар Данев - бел. ред.) не ме разбра. Той ми говореше за химическа промишленост, металургична, аз му викам - те са на свободния пазар, ние там нито пипаме, нито има увеличение", каза той.
Не можем да заложим цена на природния газ по-висока от реалната, за да запазим ценовите параметри на топлинната енергия и на електрическата енергия от когенерации за няколко поредни тримесечия или за цялата година. Това каза по-рано днес професор Шушулов по време на обсъждане на цените на парното.
Шушулов заяви това по повод предложението на топлофикациите цената на парното да се определя един път в началото на отоплителния сезон, като се вземат предвид възможните промени в цената на природния газ в бъдеще.
Представителите на топлофикационните дружества в страната заявиха, че не са съгласни с предлаганите от комисията по-ниски цени на топлинната енергия, защото това ще доведе до значителни загуби за дружествата, информира bTV.
От ДКЕВР предоставиха точна справка с процента на поевтиняване на топлинната енергия спрямо цените, определени от комисията от 1 април 2009 г. :
- "Топлофикация София" - минус 19.21 %
- "Топлофикация Пловдив" - минус 12.88 %
- "Топлофикация Плевен"- минус 23.28 %
- "Топлофикация Шумен" - минус 21.37 %
- "Топлофикация Русе" - минус 11.04 %
- "Топлофикация Перник" - минус 0.63 %
- "Топлофикация Сливен" - минус 5.10 %
- "Топлофикация Габрово" -минус 0.25 %
- "Топлофикация Варна"- минус 8.37 %
- "Топлофикация Враца" - минус 14.51 %
- "Топлофикация Правец" - минус 7.23%
- "Топлофикация Бургас"- минус 11.55 %
- "Топлофикация Велико Търново" - минус 4.54 %
- "Топлофикация Казанлък" - минус 2.89 %
- "Топлофикация Разград" - минус 20.07%
Окончателното решение за цените на топлинната енергия за дружествата ще бъде взето на закрито заседание на регулатора на 25 юни.
Тези цени са изчислени на база на цена на природен газ от от 382,63 лв. На 1000 куб.метра, предаде БГНЕС. Инфлацията е калкулирана по данни на националния статистически институт 4,3 % средно годишно от май 2008 до май 2009 г.
За София спрямо определената цена от 1 април от ДКЕВР поевтиняването е с 19.21 %. В момента обаче с решение на министъра на икономиката действаща е цената от декември миналата година.
В становище, изпратено до медиите, EVN Bulgaria изрази несъгласието с направените днес предложения за промени в цената на тока.
От електроразпределителното дружество посочват, че предложените цени са неприемливи, тъй като в тях е отразена неправилно инфлацията при калкулиране на цените. От EVN посочват още, че цената на нощната енергия е необоснована и заключават, че се създава риск за задържане темпото на развитие и модернизиране на електроразпределителната мрежа и заплаха от прекъсвания на захранването.
От другите две ЕРП-та - EON и CEZ, все още не са изразили становището си във връзка с днешните предложения.