През тази година България ще реализира спад на брутния вътрешен продукт от 6%. През 2010 г. спадът ще бъде в размер на 3%. Това стана ясно днес при представянето на последните икономически прогнози на „Уникредит Булбанк".
От финансовата институция прогнозират още, че през 2009 г. България ще завърши с годишна инфлация от 2%, а през 2010 г. - 2.20% .
"България е най-бедната държава в ЕС. Една от причините за това е ниската производителност на труда", обясни председателят на Управителния съвет и Главен изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк" Левон Хампарцумян.
Той добави, че според него, за да се промени това, реформите в образованието и здравеопазването трябва да продължат.
За да стане това, са необходими всички налични публични средства. Поради тази причина, проекти като АЕЦ „Белене" трябва да се финансират от частни инвеститори, посочи още Хампарцумян.
Мнението му беше подкрепено от главния икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов.
Той добави, че тези реформи отнемат време и имат висока политическа цена. Затова Павлов изрази надежда, че новото правителство, ще има смелостта да ги реализира.
В края на годината страната ще има бюджетен дефицит. Именно заради това е необходимо намаляване на държавните разходи, обясни главният икономист на банката.
Павлов добави, че най-лошото за България предстои и за момента всякакви изгледи за излизане от кризата са много отдалечени във времето.
През първото тримесечие на 2009 г. в България е бил отчетен нетен финансов поток в размер на 591.8 млн. лв. (бел.ред - в това число се включват салдото
на капиталовата и финансовата сметки от платежни баланс). За сравнение - през същия период на миналата година страната ни е привлякла 5 млрд. лв.
За същия период преките чуждестранни инвестиции са намалели с около 85%. Според финансовите анализатори на „УниКредит" това намаление ще доведе до забавяне на възставновяването на българската икономика, тъй като до момента тя е разчитала прекалено много на чужди капитали.
Моментната икономическа ситуация "плаче" за мерки, които да помогнат на България да реализира едно устойчиво развитие в края на кризата. Двата фактора, които в последните години помогнаха най-много за икономическото развитие на страната - секторът на недвижимите имоти и финансовият сектор, няма да бъдат познатият „мотор" за развитие, отчете още Хампарцумян.
Той добави, че българите трябва да спрат да се оплакват, че европейците ги „гледат накриво", само защото не ги разбират. По думите на шефа на „УниКредит Булбанк" това твърдение представавлява градска легенда, която се е разказвала от правителството на Сергей Станишев.
Според финансистите на „УниКредит Булбанк" фискалната политика в България няма накъде повече да бъде разхлабена. През последната година България е страната в Централна и Източна Европа, която е разхлабила най-много фискалната си политика.
По време на днешното събитие Хампарцумян коментира и разследването, което Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна в Асоциацията на търговските банки (АББ) поради подозрения за картелиране на банките при образуването на лихвите по депозити и кредити: "Работа на КЗК е да проверява всяко свое съмнение за наличие на забранени практики във всеки сектор на икономиката. Към този факт ние (бел.ред. - Асоциацията на търговските банки) не може да имаме претенции. Комисията не е открила нито следа от картелни практики. Няма нужда да ви обяснявам за острата конкуренция, която същестува в сектора. От тази гледна точка може да бъдем спокойни. Въпреки това е спорно дали използването на полиция при искане на информация преди да е опитан някакъв друг начин е най-адекватната мярка. Може би утре ще ни кажат, че това е европейска практика...".
Още по темата за разследването на КЗК срещу АББ може да прочетете тук.
Доклада на икономистите от "Уникредит" ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg