Късно снощи в Брюксел се проведе извънредна среща на лидерите на ЕС, като основната тема на дискусиите беше изработването на обща позиция на общността за срещата на Г-20 в Питсбърг. Три бяха основните насоки на разговорите - излизането от кризата, публичните финанси и стимулиращите мерки.
Лидерите на ЕС се обединиха около становището, че банковите бонуси трябва да бъдат ограничени, но рамки в тази насока не бяха предложени. Дебатите и конкретните решения вероятно ще взети по време на самото заседание на Г-20. Едно от предложенията, които бяха обсъдени, е да има възможност премиите за банкерите да не бъдат изплащани в случай на „негативно развитие на институцията".
На пресконференция след срещата шведският премиер Фредрик Рейнфелд изтъкна, че тази вечер "балонът на бонусите се спука". Банките, които са получили подкрепа от правителството, т.е с парите на данъкоплатците, не трябва да се възползват от възможността да отпускат премии за банкерите. "Това е провокация пред гражданите, особено във време на рекордна безработица", коменитра шведският премиер.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу призова и за "нулева толерантност към завръщането на старите методи". Той изтъкна, че ЕС е поставила „няколко ясни предложения" на масата за преговори и допълни, че каквото и да бъде решено в Питсбърг, в Европа трябва да има решение за ограничаването на премиите в банковата сфера. Преди срещата това становище беше изказано и от премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер.