Фискалният резерв остава в БНБ

21.10.2009 | 13:25
по статията работи:
Ще направим всичко възможно да балансираме бюджета до юли, заяви премиерът Бойко Борисов
Фискалният резерв остава в БНБ

Фискалният резерв няма да се пипа. Няма да се правят конкурси за банки за част от него, каквито идеи имаше. Това съобщи премиерът Бойко Борисов на пресконференция в Министерския съвет след редовното седмично заседание на кабинета, предаде Агенция "Фокус".

Ако дупката в бюджета продължи да зее, законът и БНБ позволяват временно да се запушват тези дупки от фискалния резерв, каза Борисов. Ние ще правим всичко възможно до юли да балансираме бюджета, допълни той.

Премиерът уточни, че по повод идеята на финансовия министър Симеон Дянков за депозиране на част от фискалния резерв в търговски банки е имало много преекспорнирани информации и затова той се е срещнал с управителя на БНБ Иван Искров. Искров е обяснил, че идеята предизвиква много негативни информации както от местните наблюдатели, така и от международните пазари.

Към днешна дата България е свалила от 4,1% на 1,86% рисковата си премия за банкови кредити. Това отчете още Борисов, който представи данни, според които по време на управлението на кабинета на Сергей Станишев кредитният риск на страната е бил по-висок от този на стрни като Румъния, Естония и Унгария.

Към днешна дата България е свалила от 4,1% на 1,86%. Това е най-обективната оценка за едно правителство. И когато ни зададат въпроса какво сме направили за тези 100 дни, ние ще кажем, че три пъти сме свалили риска, коментира Борисов.

Фискалният резерв на България се управлява съгласно Закона за БНБ - при изключително високи изисквания за ликвидност и много нисък, почти нулев риск. Разбира се оттам идва и по-ниската доходност. Това не е резерв, с който може или трябва да се спекулира, заяви от своя страна управителят на БНБ Иван Искров.

Той добави, че Централната банка разполага с един от най-висококачествените активи в сравнение с други централни банки. Това по думите на Искров е основната цел на международните валутни резерви, особено в условията на валутен борд.

Припомняме ви, че идеята за депозиране на част от фискалния резерв в търговски банки беше лансирана в понеделник от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Според него тази стъпка може да донесе доходност на държавата в размер на около 6%.

Вчера против идеята се изкаха съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов и бившият финансов министър Пламен Орешарски. Според Костов използването на фискалния резерв ще повлияе лошо на страната. От своя страна бившият финансов министър заяви, че не е очарован от идеята на наследника си. Той добави, че в момента проблемът не е в липсата на ресурс, а във високия стопански риск, затруднените пазари и оттук - силното намаляване на ефективното търсене на кредити.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...